عصر خودرو

بانک جهانی اعلام کرد:

پیش‌بینی بهبود رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷

جهش رشد اقتصادی در کشورهای نوظهور

عصر بازار- بانک جهانی روز گذشته طی گزارشی از پیش‌بینی خود نسبت به افزایش رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۷ خبرداد که نسبت به سال قبل رشد ۴ دهم خواهد داشت.

پیش‌بینی بهبود رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از فارس، بانک جهانی روز سه‌شنبه اعلام کرد: پیش‌بینی‌های جدید نشان می‌دهد اقتصاد جهانی در سال 2017 شاهد بهبود نسبی و رسیدن رشد به 2.7 درصد خواهد بود.

در گزارش این بانک آمده است: اقتصاد جهانی در سال‌های 2017 و 2018 شاهد رشد اقتصادی به ترتیب 2.7 درصد و 2.9 درصد خواهد بود.

رشد اقتصاد جهانی در سال 2017 نسبت به 2.3 درصد سال 2016 افزایش 0.4 درصدی را تجربه خواهد کرد اما همچنان این رقم، 0.1 درصد پایین‌تر از میزان پیش‌بینی شده رشد اقتصادی جهان در ماه ژوئن سال 2016 بوده است.

بانک جهانی اعلام کرده است که این افزایش رشد اقتصادی در جهان ناشی از بهبود اوضاع اقتصادی بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه خواهد بود. چرا که طی سال آینده پیش‌بینی می‌شود افزایش قیمت کالاهای اساسی در جهان به بهبود اوضاع اقتصادی این کشورها و بازارها منجر شود.

*اقتصادهای نوظهور 60 درصد اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهد

بانک جهانی در گزارش خود اعلام کرده است که انتظار می‌رود بازارهای نوظهور و اقتصاد در حال توسعه در سال 2017 معادل 4.2 درصد رشد کنند و این رشد در سال 2018 به 4.6 درصد افزایش یابد. این در حالی است که در سال 2016 تنها شاهد رشد 3.4 درصدی این اقتصادها بودیم.

در گزارش بانک جهانی آمده است که رشد اقتصادی بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه 1.6 درصد از کل رشد اقتصادی جهان در سال 2017 شامل خواهد شد که برای نخستین بار از سال 2013 تاکنون حدود 60 درصد از کل رشد اقتصادی جهان را شامل خواهد شد.

*اقتصاد بدون تغییر چین درسال 2017

بانک جهانی پیش‌بینی خود نسبت به رشد اقتصادی چین در سال 2017 را نسبت به پیش‌بینی قبلی خود تغییر نداد و در گزارش خود رشد 6.5 درصدی را برای این کشور در سال 2017 پیش‌بینی کرد.

در این گزارش همچنین رشد اقتصادی چین در سال 2018 معادل 6.3 درصد ارزیابی شده است.

در این گزارش آمده است: رشد اقتصادی پایدار در اقتصاد چین ادامه خواهد یافت و از رشد اقتصادی تولید محور به سمت رشد اقتصادی خدمات محور پیش خواهد رفت چرا که نگرانی‌ها نسبت به بازارهای سرمایه و دارایی در این کشور همچنان پابرجاست.

*پیش‌بینی رشد اندک در کشورهای توسعه یافته

بانک جهانی همچنین پیش‌بینی کرد در کنار بهبود رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه شاهد رشد اقتصادی نسبی در کشورهای توسعه یافته در سال 2017 در سالهای آینده خواهیم بود.

بانک جهانی می‌افزاید: اقتصادهای توسعه یافته در سالهای آتی همچنان تحت تاثیر رشد اقتصادی پایین و پایین بودن تورم و همچنین افزایش ابهامات نسبت به سیاست‌های آینده در این کشورها خواهند بود.

*پیش‌بینی رشد اقتصادی 2.2 درصدی آمریکا

بانک جهانی همچنین در گزارش خود از پیش‌بینی رشد 2.2 درصدی اقتصاد آمریکا در سال 2017 و 2.1 درصدی اقتصاد آمریکا در سال 2018 خبرداد.

علیرغم این پیش‌بینی بانک جهانی در گزارش خود آورده است که این امکان وجود دارد که با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، رشد اقتصادی این کشور و رشد اقتصادی جهان شاهد تغییر باشد.

بانک جهانی در گزارش خود آورده است: در صورتی که وعده‌های انتخاباتی ترامپ در راستای کاهش مالیات در آمریکا به طور کامل اجرا شود رشد اقتصادی آمریکا می‌تواند به 2.2 تا 2.5 درصد در سال 2017 و 2.5 تا 2.9 درصد در سال 2018 افزایش یابد.

علیرغم پیش‌بینی فوق، بانک جهانی معتقد است همچنان نگرانی‌ احتمال تاثیرگذاری اقدامات سیاسی دولت‌ها بر اقتصاد جهانی و در نتیجه کاهش سرمایه‌گذاری پابرجاست و مخاطرات موجود علیه رشد اقتصاد جهانی پایدار هستند.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
  • بازار امروز
آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
آرشیو