عصر خودرو

گزارش روزانه بازار مالی بورس کالا منتشر شد

رونق سیمانی‌ها در بازار گواهی سپرده کالایی

عصر بازار- در دادوستدهای امروز بازار گواهی سپرده کالایی ۲ میلیون و ۷۱۹ هزار گواهی سپرده کالایی و در بخش صندوق‌های کالایی نیز ۵۰ میلیون واحد صندوق کالایی دست به دست شد.

رونق سیمانی‌ها در بازار گواهی سپرده کالایی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از کالاخبر ، در معاملات امروز بازار گواهی سپرده کالایی 2 میلیون و 719 هزار و 683 گواهی سپرده کالایی به ارزش یک هزار و 430 میلیارد و 574 میلیون ریال دست به دست شد. در این روز 2 هزار و 60 دفعه معامله صورت گرفت.

  بیشترین حجم معاملات گواهی سپرده کالایی برای گروه سیمان و شیشه بود که به صورت ناپیوسته معامله می‌شوند.

  همچنین در این روز در سمت حقیقی‌ها، 686 خریدار و 306 فروشنده و در سمت حقوقی‌ها، 59 خریدار و 72 فروشنده در بازار حضور داشتند.
  خاصیت ویژه گواهی سپرده کالایی

  گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده ی آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می‌شود. گواهی سپرده کالایی همانند سایر ابزارهای بازار سرمایه با اهداف خاص و بر اساس کاربردهای مشخصی طراحی و عرضه و موجب سهولت داد و ستد کالاها می‌شود.

  در معاملات به صورت ناپیوسته(حراج تک قیمتی) گواهی سپرده کالایی فقط امکان خرید وجود دارد و پس از خرید، امکان فروش دوباره اوراق به صورت گواهی وجود ندارد. اما در معاملات به‌صورت پیوسته، امکان فروش دوباره اوراق گواهی خریداری شده وجود دارد و خریدار می‌تواند پس از خرید، دوباره این اوراق را بفروشد.

  در بخش صندوق‌های کالایی نیز 50 میلیون و 204 هزار و 27 هزار واحد صندوق به ارزش یک هزار و 429 میلیارد و 41 میلیون ریال دست به دست شد. در این روز 13 هزار و 506 دفعه معامله صورت گرفت.

  بیشترین حجم معاملات صندوق‌های کالایی برای صندوق س. پشتوانه طلا تابان تمدن (تابش) به میزان 11 میلیون و 544 هزار و 524 واحد صندوق است. صندوق س. طلای سرخ نوویرا (نهال) و صندوق س. پشتوانه طلای زرین آگاه (مثقال) از دیگر صندوق‌های پرحجم در معاملات امروز صندوق‌ها بود.

  در دادوستدهای امروز صندوق‌ها نیز در سمت حقیقی‌ها، 5 هزار و 261 خریدار و 2 هزار و 257 فروشنده و در سمت حقوقی‌ها، 35 خریدار و 17 فروشنده در بازار حضور داشتند.

  برچسب ها