عصر خودرو

وعده ایجاد سالانه یک میلیون شغل محقق شد

عصر بازار- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای صحت سنجی فرصت‌های شغلی ایجاد شده از ۴ روش مختلف گفت: معدل صحت‌سنجی ما موید ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی در سال است که سایر مراکز نیز بر صحت این آمار تاکید کرده‌اند. بر اساس گزارش رسمی مرکز آمار در بهار ۱۴۰۲ نسبت به بهار ۱۴۰۱، تعداد ۹۰۷ هزار فرصت شغلی خالص ایجاد شد.

وعده ایجاد سالانه یک میلیون شغل محقق شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا، «صولت مرتضوی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح امروز (دوشنبه) در بازدید از مرکز تماس اشتغال کشور گفت: امروز در بازدید از مرکز رصد و پایش اشتغال کشور جوانان فعالی را دیدم که کارهای خوبی را آغاز کرده‌اند اما کافی نیست.

  وی افزود: اشتغال حق آحاد مردم است. یکی از حقوق اساسی و تضمین شده آحاد مختلف جامعه بسترسازی برای اشتغال است. اشتغال آرامبخش زندگی خانوادگی و تشخص‌آور است. یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم بحث کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال است. رئیس جمهور در بدو آغاز به کار خود، ایجاد سالانه یک میلیون فرصت شغلی را تبیین کرد که بالغ بر یک میلیون شغل به صورت سنواتی ایجاد شده است. همکاری تنگاتنگ میان معاونت اشتغال وزارت تعاون و اپراتور رایتل برقرار است، تا صحت‌سنجی فرصت‌های شغلی ایجاد شده از بسترهای مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

  مرتضوی تاکید کرد: این رصد به 4 شیوه انجام می‌شود. قدم نخست خوداظهاری است که توسط دستگاه‌های مختلف صورت می‌گیرد. قدم‌های بعدی نظارت پیامکی، ارتباط تلفنی و نظارت میدانی هستند. معدل صحت‌سنجی ما موید ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی در سال است که سایر مراکز نیز بر صحت این آمار تاکید کرده‌اند. بر اساس گزارش رسمی مرکز آمار در بهار 1402 نسبت به بهار 1401، تعداد 907 هزار فرصت شغلی خالص ایجاد شده که به رشد اقتصادی کشور کمک کرده است.

  وی تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی بعد از یک دهه رکورد به رشد اقتصادی 4 درصد رسیده‌ایم و گزاره‌ها حکایت از این دارد که نرخ بیکاری در تابستان 1402 وارد کانال هفت درصد شده که این برای ما خوشحال کننده است و به همین سبک ادامه پیدا خواهد کرد.

  در ادامه «محمود کریمی بیرانوند» معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون صبح امروز (دوشنبه) در بازدید از مرکز تماس اشتغال کشور گفت: از خرداد 1401 با همکاری رایتل که آن را اپراتور اشتغال کشور می‌نامیم این فعالیت را آغاز کردیم و امروز فاز دوم مرکز تماس اشتغال کشور را افتتاح می‌کنیم.

  بیرانوند گفت: در فاز دوم طرح رصد و پایش اشتغال وزارت تعاون، ما صرفا تماس گیرنده نیستیم. در کنار آن خدماتی را ارایه خواهیم داد که به توسعه کسب‌وکارها کمک می‌کند. از آغاز به کار این سامانه تا کنون 600 هزار تماس گرفته شده است و الویت با کسانی است که از دولت تسهیلات دریافت کرده‌اند.وی افزود: تمام دستگاه‌ها و استان‌ها به صورت برخط و لحظه‌ای می‌توانند عملکرد خودشان در اشتغال کشور را ببینند. اگر تحقق ایجاد یک میلیون شغل را ارایه دادیم، با اسناد و مدارک و سیستم نظارتی توانسته‌ایم آن را به نتیجه برسانیم.