عصر خودرو

ایران هاب انرژی می شود؟

عصر بازار- معاون انتقال و تجارت برق گفت: برای تبدیل به هاب انرژی نیاز به سرمایه گذاری و تمرکز بیشتری داریم.

ایران هاب انرژی می شود؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از مهر محمد الله داد معاون انتقال و تجارت برق با اشاره به اینکه ظرفیت تبادل برق کشور ما بیش از 2 هزار مگاوات است گفت: ما تنها دو خط با ترکمنستان و ارمنستان داریم که حداقل هزار مگاوات به واردات ما کمک می‌کند و در حال مذاکره برای صادرات به همسایگان غربی و شرقی هستیم.

  وی در پاسخ به این سوال که در برنامه پنجم توسعه هاب انرژی شدن ایران مطرح شده بود، اکنون چنین امری امکان پذیر است، گفت: راه پیش رو نیاز به سرمایه گذاری و تمرکز بیشتری دارد.

  الله داد، ادامه داد: به نظر می‌رسد در مسیر قرار داریم و مقداری بنیه کشورهایی مثل پاکستان کم است، زیرا خطی که در سال جاری به بهره برداری رسید قرارداد آن از سال 2009 منعقد شد.

  وی اضافه کرد: زمانی که زیرساخت‌های مربوط به بخش خود را تکمیل کردیم و طرف پاکستانی تأخیری بیش از 10 سال دارد یعنی بخشی از مشکل مربوط به شرایط داخلی کشورهای همسایه می‌شود.

  به گفته این مقام مسئول البته طرف مقابل هم باید بتوانند این سخت افزارها و اتصالات خود را نصب کنند و بخشی از اختلالی که وجود دارد به همین دلیل است.

  وی در خاتمه با اشاره به اینکه خطوط ایجاد شده‌ای صرفاً برای صادرات وجود ندارد، خاطر نشان کرد: بسیاری از خطوطی که ایجاد می‌شود در راستای برق مشترکین کشور است و برق مازاد را به در ساعاتی صادر و شبکه‌هایی که احداث می‌شود ابتدا با رویکرد تأمین برق مشترکین داخلی انجام شود و سپس مازاد آن را صادر می‌کنیم و صرفاً شبکه‌ای برای صادرات برق به کشورهای همسایه وجود ندارد.