عصر خودرو

قهر حقیقی‌‌ها از بازار

عصر بازار- ساعات معاملاتی در روز یکشنبه در حالی شروع شدند که شاخص‌کل بورس اوراق‌بهادار تهران کار خود را با ثبات آغاز کرد، اما از حدود ساعت ۹:۲۰ تمایلات صعودی در این شاخص دیده شد، به‌طوری‌که در ساعت ۱۰:۰۵ نماگر اصلی بورس تهران به محدوده ۲‌میلیون و ۳۱‌هزار واحد صعود کرد و به نسبت روز ماقبل در ارتفاع بالاتری قرارگرفت، اما پس از این ساعت مجددا روند نزولی شاخص‌کل شروع شد که تا پایان ساعات معاملاتی ادامه یافت، به‌طوری‌که در نهایت عدد ۲‌میلیون و ۲۶‌هزار واحد برای این شاخص به‌ثبت رسید.

قهر حقیقی‌‌ها از بازار
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از دنیای اقتصاد؛ شاخص هموزن نیز با حدود 2‌هزار واحد افزایش در محدوده 704‌هزار واحد قرارگرفت. همچنین بازار سهام در این روز شاهد 25‌میلیارد‌تومان خروج پول بود و ارزش معاملات خرد نیز در سطح 4هزار و 652‌میلیارد‌تومان قرارگرفت. وضعیت در فرابورس ایران متفاوت بود و شاخص‌کل آن با 140 واحد افزایش در سطح 25‌هزار و 84 واحد قرارگرفت، اما در هفته‌ای که گذشت عملکرد هفتگی بازار سهام نیز طی گزارشی از سوی پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) منتشر شد که 4مورد از این آمار، در این گزارش بررسی شدند.

  آمارها نشان می‌دهند که در هفته منتهی به 24آبان، تعداد سهامداران فعال بازار سهام اعم از حقیقی و حقوقی با 17‌هزار و 748 کد افزایش، در محدوده 333‌هزار و 956 کد قرارگرفت، اما ارزش معاملات خرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله یا‌ETF‌ها با 258‌میلیارد‌تومان کاهش نسبت به هفته ماقبل، به محدوده 20‌هزار و 262‌میلیارد ‌تومان سقوط کرد.همچنین ارزش معاملات خرد سهام و حق‌تقدم نیز با یک‌هزار و 321‌میلیارد‌تومان کاهش در محدوده 17‌هزار و 441‌میلیارد‌تومان قرارگرفت و در نهایت سهم کلی گردش معاملات خرد نیز کاهش یافت. روز گذشته 25 میلیارد تومان خروج پول حقیقی ثبت شد که تعداد روزهای خروج پول را به 8 روز رساند.

  گزارش‌های سنا چه می‌گوید؟
  بر اساس گزارش هفتگی منتشرشده توسط پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا)، در هفته منتهی به 24آبان تعداد سهامداران فعال بازار سهام مجموعا 333‌هزار و 956 کد بوده‌است که از این میزان 332‌هزار و 648 کد سهم سهامداران حقیقی و 1308 کد سهم سهامداران حقوقی بوده‌است. توجه در آمار هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که از هفته دوم مهر تا هفته چهارم آبان ماه، تعداد سهامداران فعال نوسان محدودی حول محور 300‌هزار کد داشته‌است که این میزان در مقایسه با تعداد کد‌های موجود در بورس تهران و حتی شرکت‌کنندگان در خرید عرضه اولیه ناچیز است، به‌طوری‌که توجه در تعداد شرکت‌کنندگان در خرید عرضه اولیه‌ها از ابتدای سال‌1402 در بورس تهران نشان می‌دهد که تمامی سهامی که در این مدت عرضه اولیه شدند، بیش از یک‌میلیون کد و حتی بعضی نزدیک به دو‌میلیون کد در خرید آنها مشارکت کرده‌اند که این تعداد بسیار بیشتر از تعداد سهامداران فعال در این بازار است. دقت در این ارقام این مساله را مشخص می‌سازد که رکود بر بازار سهام کشور سایه انداخته است و همچنین به‌طور موازی نقدینگی (که از مهم‌ترین موتور‌های محرکه بازار سرمایه است) به اندازه کافی در بازار سهام ایران وجود ندارد که از دلایل مهم این اتفاق می‌توان به بی‌اعتمادی سهامداران و سرمایه‌گذاران بالقوه که طی سال‌ها به‌وجود آمده و تثبیت شده‌است، اشاره کرد.

  همچنین آمارهای منتشرشده توسط سازمان بورس و اوراق‌بهادار تهران نشان می‌دهد که مجموع ارزش معاملات خرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله (ETF) در هفته چهارم آبان، مجموعا 20‌هزار و 262‌میلیارد ‌تومان بوده‌است که از این میزان حدود 17‌هزار ‌میلیارد‌تومان سهم «صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت»، حدود 3‌هزار‌میلیارد ‌تومان سهم «صندوق سرمایه‌گذاری در سهام» و حدود 2.5‌هزار‌میلیارد‌تومان نیز سهم سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهند که ارزش معاملات خرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله در این هفته نسبت به هفته ماقبل در حدود 258‌میلیارد‌تومان کاهش یافته‌است.

  در روزهایی که بازار سهام کشور در سراشیبی قرار دارد و شاهد ریزش در شاخص‌های اصلی خود است، برخی از کارشناسان و تحلیلگران عقیده دارند که از مهم‌ترین عوامل برای برون‌رفت از این وضعیت، افزایش سطح معاملات خرد و تثبیت آن در سطوح مناسب است، اما در شرایط ناپایدار فعلی که نااطمینانی در بازار موج می‌زند و گاه‌وبیگاه شاهد قرمزپوش‌شدن بازار سهام هستیم، نااطمینانی بر سر سهامداران سایه انداخته است که نمود این مساله در ارزش معاملات خرد سهام و حق‌تقدم مشخص است، به‌طوری‌که آمار منتشرشده از سوی سازمان بورس و اوراق‌بهادار نشان می‌دهد که در هفته چهارم آبان‌ماه، مجموع ارزش معاملات خرد 17‌هزار و 441‌میلیارد ‌تومان بوده‌ که از این میزان حدود 10‌هزار و 864‌میلیارد‌تومان مربوط به بورس اوراق‌بهادار تهران و 6‌هزار و 577‌هزار‌میلیارد‌تومان آن سهم فرابورس ایران بوده‌است.

  بررسی‌ها نشان می‌دهند که در هفته یادشده، ارزش معاملات خرد در بورس و فرابورس به میزان یک‌هزار و 321‌میلیارد ‌تومان کمتر از هفته ماقبل بوده‌است. همچنین آمار منتشرشده در این گزارش نشان می‌دهد که بالاترین سهم اشخاص از گردش معاملات خرد سهام و حق‌تقدم در این هفته، مانند هفته‌های گذشته مربوط به اشخاص حقیقی بوده‌است، به‌طوری‌که از مجموع ارزش معاملات (خرید و فروش) این هفته بازار سهام که ‌برابر با 34‌هزار و 900‌میلیارد ‌تومان است، حدود 28‌هزار‌ میلیارد‌تومان معادل 80.3‌درصد سهم حقیقی‌ها بوده‌است. در جایگاه دوم نیز سهامداران حقوقی با حدود 2‌هزار و 842‌میلیارد‌تومان معادل با 8.1‌درصد و و در جایگاه سوم صندوق توسعه و تثبیت بازار با یک‌هزار و 135‌میلیارد‌تومان معادل با 3.3‌درصد قرار دارد. باقی‌مانده این میزان نیز به‌ترتیب به بازارگردان‌ها، سبد حقوقی، صندوق‌های سهامی، سبد حقیقی و در نهایت صندوق‌های درآمد ثابت با سهم 2.3‌درصد، 2.2‌درصد، 2‌درصد، 1.4‌درصد و 0.5‌درصد اختصاص دارد.