عصر خودرو

با راه اندازی قرارداد آتی

زنجیره ابزارهای مالی صندوق طلای کهربا تکمیل شد

عصر بازار- مدیریت بازارهای مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالای ایران از راه اندازی قرارداد آتی صندوق طلای کهربا تحویل بهمن ماه ۱۴۰۲ از ۵ آذرماه خبر داد؛ با توجه به اینکه قرارداد اختیار معامله صندوق طلای کهربا از گذشته فعال است و این صندوق علاوه بر سکه طلا، سرمایه گذاری بر پایه شمش و ابزارهای مبتنی بر شمش طلا را انجام می دهد، زنجیره ابزارهای مالی کهربا تکمیل شده است.

زنجیره ابزارهای مالی صندوق طلای کهربا تکمیل شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از کالاخبر ، مدیریت بازارهای مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالای ایران از راه اندازی قرارداد آتی صندوق طلای کهربا تحویل بهمن ماه 1402 از 5 آذرماه خبر داد.

  بر اساس این اطلاعیه قرارداد آتی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلای کهربا تحویل بهمن ماه ١٤۰٢ از روز یکشنبه 5 آذرماه، راه اندازی شده و تا تاریخ 24 بهمن ماه قابل معامله خواهد بود.

  قراردادهای آتی در اولین روز معاملاتی، بدون حد نوسان قیمتی، با دوره پیش گشایش به مدت 3۰ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک قیمتی راس ساعت ١۰:3۰ با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می یابد.

  قیمت پایه قرارداد آتی، همان قیمت کشف شده در حراج تک قیمتی خواهد بود، که مبنای حد نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیوسته قرار خواهد گرفت. بدیهی است در صورت عدم انجام معامله در حراج تک قیمتی، قرارداد آتی متوقف و مجدداً همین فرآیند، روز کاری بعد تکرار خواهد شد.

  دارایی پایه این صندوق، واحدهای صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای کهربا بوده و اندازه هر قرارداد 1000 واحد سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای کهربا است.

  همچنین سقف مجاز موقعیت های تعهدی باز اشخاص حقیقی و حقوقی 4 هزار موقعیت در هر نماد معاملاتی و بازارگردان 10 هزار موقعیت در هر نماد معاملاتی و قابل افزایش تا 10 درصد موقعیت های تعهدی باز در آن نماد در بازار است.تعداد موقعیت های باز کل بازار در هر نماد حداکثر باید معادل یک هزارم سقف واحدهای معاملاتی قابل صدور صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای کهربا باشد.

  برچسب ها