عصر خودرو

مشارکت ایران در افزایش تولید نفت اوپک

عصر بازار- نظرسنجی ماهانه رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در سپتامبر، تحت تاثیر افزایش تولید ایران و نیجریه، برای دومین ماه متوالی افزایش پیدا کرده است.

مشارکت ایران در افزایش تولید نفت اوپک
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، نظرسنجی ماهانه رویترز نشان داد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در سپتامبر، 27.73 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که 120 هزار بشکه در روز در مقایسه با اوت افزایش داشت. تولید این گروه در اوت برای نخستین بار از فوریه افزایش یافت.

  رشد تولید نفت اوپک در سپتامبر با افزایش تولید نیجریه روی داد که با دزدی نفت و ناامنی در منطقه تولید نفت خود مقابله می‌کند. ایران هم با وجود تحریم‌های آمریکا، نفت بیشتری تولید می‌کند و تولیدش به بالاترین میزان از سال 2018 رسیده است.

  بر اساس آمار کشتیرانی و اظهارات منابع آگاه، نیجریه در سپتامبر موفق شد بدون اختلال بزرگ در ارسال محموله‌ها، صادرات خود را افزایش دهد و تولیدش را به میزان 110 هزار بشکه در روز بالاتر ببرد. این کشور احیای بیشتر تولید تا سال میلادی آینده را هدف گرفته است.

  دومین افزایش بزرگ تولید مربوط به ایران بود که تولیدش را به 3.15 میلیون بشکه در روز رساند. این بالاترین سطح تولید ایران از سال 2018 است که واشنگتن، تحریم‌ها علیه ایران را برگرداند.

  تحلیلگران اظهار کردند: به نظر می‌رسد صادرات بالاتر نفت از سوی ایران، نتیجه موفقیت ایران در دور زدن تحریم‌های آمریکا است.

  تولید 10 کشور عضو اوپک که در توافق کاهش تولید اوپک پلاس مشارکت دارند، به میزان 80 هزار بشکه در روز افزایش یافت. عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک در منطقه خلیج فارس، پایبندی بالا به محدودیت عرضه و کاهش تولید اضافی را حفظ کرده اند.

  تولید عربستان سعودی در اوت و سپتامبر نزدیک به 9 میلیون بشکه در روز بود. این کشور، کاهش تولید اضافی به میزان یک میلیون بشکه در روز را تا پایان سال 2023 تمدید کرده تا از بازار حمایت بیشتری به عمل آورد.

  عراق و امارات عربی متحده، تولیدشان را اندکی افزایش دادند و همزمان، عرضه آنگولا 50 هزار بشکه در روز کاهش یافت که بزرگترین کاهش در میان اعضای اوپک بود و به دلیل کاهش صادرات روی داد.

  تولید نفت اوپک حدود 700 هزار بشکه در روز پایین‌تر از سقف تعیین شده است، زیرا نیجریه و آنگولا فاقد ظرفیت برای تولید به اندازه سطح توافق شده هستند.

  نظرسنجی رویترز با هدف رصد عرضه به بازار نفت انجام می‌شود و بر اساس داده‌های فراهم شده توسط منابع خارجی، داده‌های رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکت‌های رصدکننده صادرات نفت شامل کپلر و پترولجستیک و اطلاعات ارائه شده توسط منابع شرکت‌های نفت، اوپک و مشاوران تهیه شده است.

  انتهای پیام

  برچسب ها