عصر خودرو

صادرات نفت کوره روسیه رکورد زد

عصر بازار- اظهارات معامله‌گران و آمار رفینیتیو نشان داد که روسیه در ماه مارس حجم کم سابقه ای نفت کوره و نفت گاز خلاء (VGO) را به سنگاپور و مالزی ارسال کرده که به مازاد عرضه در بازارهای آسیایی افزوده است.

صادرات نفت کوره روسیه رکورد زد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، تحریم کامل اتحادیه اروپا علیه فرآورده‌های نفتی روسیه در پنجم فوریه اجرایی شد و بخش عمده ای از نفت کوره و نفت گاز خلاء روسیه به مناطق دیگر به خصوص آسیا، بسیار پیش‌تر از آغاز این تحریم تغییر مسیر پیدا کرد.

  طبق آمار رفینیتیو، ارسال محموله‌های  نفت کوره و نفت گاز خلاء از بنادر روسیه به سنگاپور و مالزی در مارس، ممکن است از 1.1 میلیون تن فراتر رود که مطابق با بارگیری از امارات متحده عربی است.

  در مجموع، صادرات نفت کوره و نفت گاز خلاء روسیه ممکن است به بیش از 4.5 میلیون تن برسد که بالاترین رکورد از اکتبر 2022 است زیرا معامله گران به دنبال خلاصی از حجم مازاد پس از تاخیر پیش آمده در بارگیری محموله‌ها در فوریه به دلیل شرایط جوی نامساعد هستند.

  در همین حال، فجیره به عنوان یک هاب تجاری بزرگ در امارات نیز حجمی از محصولات نفتی کثیف روسیه را دریافت کرده که ممکن است در ماه میلادی جاری به حداقل 300 هزار تن برسد.

  بعضی از فرآورده‌های نفتی روسیه از طریق بارگیری کشتی به کشتی به آسیا ارسال می‌شوند و انتظار می‌رود ماه جاری، حجم فرآورده های نفتی کثیفی که از بنادر روسیه ارسال شده و در نزدیکی بندر کالاماتا به کشتی دیگری منتقل می‌شود، بین 800 هزار تا یک میلیون تن باشد.

  به گفته معامله گران، چندین نفتکش بارگیری شده در بنادر روسیه نیز هنوز مقصد نهایی ندارند، بنابراین مجموع واقعی محموله‌های نفت کوره که در مارس از روسیه به سنگاپور و مالزی ارسال می‌شوند، می‌تواند بسیار بیشتر از یک میلیون تن باشد. یکی از این معامله‌گران گفت: بر این باورم که بخش بزرگی از این عرضه روی آب برای ذخیره سازی خواهد بود.

  بر اساس گزارش رویترز، آمار رفینیتیو نشان داد حدود 350 تا 400 تن نفت کوره و نفت گاز خلاء بارگیری شده از بنادر روسیه در مارس ممکن است به مقصد ترکیه باشد اما عرضه به هند به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده و به کمتر از 100 هزار تن رسیده است.

  برچسب ها