عصر خودرو

فروش نفت روسیه به لهستان متوقف شد

عصر بازار- روسیه، عرضه نفت از طریق خط لوله دروژبا به لهستان را متوقف کرد.

فروش نفت روسیه به لهستان متوقف شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، توقف عرضه نفت روسیه از طریق خط لوله دروژبا که از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو معاف است، یک روز پس از اقدام لهستان در تحویل تانک‌های لئوپارد به اوکراین صورت گرفت.

  مدیرعامل شرکت "پی کی اورلن" لهستان در توییتر اعلام کرد روسیه، عرضه نفت به لهستان را متوقف کرده است و ما آماده چنین اقدامی بودیم. تنها 10 درصد از نفت مورد نیاز، از روسیه وارد می‌شود و ما آن را با نفت کشورهای صادرکننده دیگر جایگزین خواهیم کرد.

  شرکت پالایش نفت اورلن اعلام کرد می‌تواند نفت مورد نیاز پالایشگاههایش را از طریق دریا، تامین کند و توقف عرضه نفت روسیه از طریق خط لوله، بر تحویل بنزین و دیزل به مشتریان این شرکت، تاثیری نخواهد گذاشت. تا فوریه و پس از پایان یک قرارداد با شرکت "روس‌نفت"، اورلن، نفت را تحت قرارداد با شرکت نفت و گاز "تات‌نفت"، دریافت می‌کرد.

  اپراتور خط لوله "میرو" اعلام کرد ترانزیت نفت به جمهوری چک که شرکت اورلن در آنجا، دو پالایشگاه دارد، از طریق شاخه جنوبی خط لوله دروژبا طبق برنامه، در جریان است.

  توقف عرضه نفت به لهستان، پس از سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به ورشو و کی‌یف به نشانه حمایت از اوکراین در سالگرد آغاز جنگ، صورت گرفت. اتحادیه اروپا روز جمعه با دهمین بسته تحریم‌ها علیه روسیه، موافقت کرد.

  پس از آغاز جنگ در اوکراین و پیش از آغاز تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه صادرات نفت روسیه که از طریق دریا حمل می‌شود، شرکت اورلن، واردات دریابرد نفت و سوخت روسیه را متوقف کرده بود.

  این شرکت لهستانی اعلام کرده که اکنون از غرب آفریقا، مدیترانه، خلیج فارس و خلیج مکزیک، نفت وارد می‌کند. همچنین توافق تامین نفت با آرامکوی سعودی دارد.

  بر اساس گزارش رویترز، واردات نفت به لهستان از طریق پایانه نفتی نفتوپورت در گدانسک واقع در دریای بالتیک، انجام می‌شود. این پایانه می‌تواند سالانه 36 میلیون تن نفت دریافت کند که توسط پالایشگاه‌های لهستان و همچنین بخشی از آن، توسط پالایشگاه‌های واقع در شرق آلمان می‌تواند پالایش شود.

  برچسب ها