عصر خودرو

عقب‌ماندگی بازار سهام جبران می‌شود

عصر بازار- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه روند حاکم در بورس نمی‌تواند نزولی باشد، گفت: باید به طور حتم عقب‌ماندگی ایجاد شده در رشد شاخص بورس جبران خواهد شد و شاهد رشد و بازدهی بازار سهام همسو با سایر بازارها باشیم.

عقب‌ماندگی بازار سهام جبران می‌شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا؛ «حامد ستاک» امروز (چهارشنبه) به روند این روزهای بازار سهام و بازگشت رشد به معاملات بورس اشاره کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روند معاملات بازار سهام، وجود انواع ریسک‌های قابل پیش‌بینی و غیرقابل پیش‌بینی است که در زمینه‌های مختلف بر بازار حاکم شده است.

  وی اظهار داشت: در چند روز گذشته وجود ابهام و صحبت‌های مختلف مطرح شده در مورد صنعت خودرو و عدم عرضه آن در بورس کالا باعث ایجاد تلاطم شدید در بازار سهام و افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار شد.

  ستاک خاطرنشان کرد: در صورت رخ دادن چنین اتفاقاتی، برخی افراد که از روحیه ریسک‌پذیری پایینی برخوردارند از ترس از دست دادن سرمایه‌های خود در این بازار دیگر در بورس نمی‌مانند و اقدام به خروج سرمایه‌های خود از این بازار سرمایه می‌کنند.

  این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: همچنین در این میان دیگر افرادی که از ریسک سرمایه‌گذاری بالاتری برخوردارند، بازده بالاتری را از این بازار نسبت به ریسک ایجاد شده طلب می‌کنند که همین موضوع باعث افت شاخص بورس و کاهش حجم معاملات در این بازار می‌شود.

  وی معتقد است که این اتفاق چندان در بازار خوشایند نیست و اهالی بازار امیدوارند که معاملات بورس نسبت به شرایط ایجاد شده غلبه کند و شاخص بورس به مدار صعودی باز گردد.

  ستاک به راه‌های تداوم روند صعودی شاخص بورس اشاره کرد و گفت: باید اجازه دهیم تا بازار روند خود را در پیش بگیرد و نباید دخالتی در معاملات بازار صورت بگیرد؛ زیرا به هر میزان که دخالت در بازار و اقتصاد کشور کمتر باشد شرایط حاضر در بازار قابل پیش‌بینی خواهد بود.

  این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: مهم‌ترین موضوع برای بهبود شرایط معامله و کسب بازدهی از بازار سرمایه وجود شرایط قابل پیش‌بینی است که منجر به بهبود روند معاملات بازار خواهد شد.

  وی روند معاملات بورس را مورد پیش‌بینی قرار داد و گفت: عوامل بنیادی موثر بر روند بازار مانند نرخ ارز و وضعیت دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری که با رشد پرشتاب همراه بودند، نشان از آن دارد که روند بورس نمی‌تواند نزولی باشد.

  ستاک اعلام کرد که بازار سهام باید هم گام و هم سطح با سایر بازارها رشد کند و نمی‌تواند از دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری که طی چند وقت گذشته به رشد دست پیدا کرده‌اند، عقب بماند.

  این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: نمی‌توان زمان مشخصی را برای جبران رشد شاخص بورس نسبت به سایر بازارها اعلام کرد؛ اما باید به طور حتم عقب‌ماندگی ایجاد شده در رشد شاخص بورس جبران شود و شاهد رشد و بازدهی بازار سهام همسو با سایر بازارها باشیم.

  وی به سهامداران توصیه کرد و گفت: توصیه به سرمایه‌گذاری در بورس نمی‌تواند برای همه سهامداران یکسان باشد؛ زیرا سرمایه‌گذاری افراد در این بازار بر اساس میزان ریسک‌پذیری آنها متفاوت است.

  ستاک ادامه داد: با توجه به رشد و تورمی که در اکثر بازارهای سرمایه‌گذاری صورت گرفته است باید گفت که اکنون سطوح قیمتی در بیشتر سهم‌های حاضر در بازار مناسب است؛ بنابراین اگر سهامداری در بازار وجود داشته باشد که بتواند در زمان ایجاد نوسان معاملات بازار محتاط‌تر عمل کند می‌توان در انتظار روزهای خوش در بازار بود.

  این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: اقتصاد نشان می‌دهد که عدم تعادل در بین بازار سرمایه و سایر بازارها نمی‌تواند ادامه‌دار باشد، اما نمی‌توان به طور دقیق اعلام کرد که عدم تعادل ایجاد شده در بازارهای سرمایه‌گذاری چه زمانی برطرف خواهد شد.

  برچسب ها