عصر خودرو

فاصله تورمی دهک‌ها در دی ماه ۳.۶ درصد شد

عصر بازار- برابر اعلام مرکز آمار فاصله نرخ تورم در ۱۰ دهک هزینه‌ای کشور در دی ماه ۱۴۰۰ به ۳.۶ درصد رسید.

فاصله تورمی دهک‌ها در دی ماه ۳.۶ درصد شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا، در آخرین آمار اعلامی مرکز ملی آمار کشور نرخ تورم کل کشور در دی ماه ١4۰۰ برابر 4٢.2 درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه 4١.6 درصد برای دهک­­ نهم تا 45.٢ درصد برای دهک­‌های اول و دوم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین55.٧ درصد برای دهک دهم تا 56.5 درصد برای دهک­ دوم است.

  هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین٣٣.٧ درصد برای دهک اول تا ٣٨.4 درصد برای دهک دهم است.

  بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣.6 واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل که برابر ٣.4 واحد درصد بود ۰.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

  فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.4 واحد درصد کاهش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل  ١.١ واحد درصد کاهش داشته است.

  به گزارش ایرنا، آنچه دهک‌های درآمدی را از یکدیگر مجزا می‌کند، وزن کالا در سبد مصرفی خانوار است. دهک‌های کم‌درآمد به علت درآمد کمتر، هزینه کمتری را به تفریح و سرگرمی و حتی بهداشت و درمان اختصاص می‌دهند. از این رو، وزن این کالاها در سبد مصرفی آنها کمتر است.

  در مقابل بیشترین سهم را خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها دارند. آنها بیشتر مخارج خود را معطوف این دسته از کالاها و در واقع ضروریات زندگی می‌کنند.

  براین اساس، اگر تورم در اثر افزایش قیمت کالاهای خوراکی رشد کند، در آن صورت فشار بر قشر ضعیف افزایش خواهد یافت. از طرفی دیگر، اگر تورم در کانال افزایش قیمت کالاهای غیرخوراکی و خدماتی رشد کند، آن‌گاه فشار تورمی بر اقشار ضعیف کاهش خواهد یافت و شاخص‌های تورمی پردرآمدها فعال‌تر می‌شود. ضریب اهمیت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در بالاترین دهک درآمدی کشور، 17 درصد است و 82 درصد اهمیت به کالاهای غیرخوراکی و خدمات اختصاص دارد.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۲۱
    • بازار امروز ۳۲۰
    • بازار امروز ۳۱۹
    • بازار امروز ۳۱۸
    • بازار امروز ۳۱۷
    • بازار امروز ۳۱۶
    • بازار امروز ۳۱۵
    • بازار امروز ۳۱۴
    • بازار امروز ۳۱۳
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو