عصر خودرو

یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛

حرکت بازار و مؤلفه‌های بنیادی موثر؛ یک بام و دو هوا

عصر بازار- شاخص بورس تهران طی مدت اخیر پس از رشد ۴۰ تا ۴۵ درصدی، با اصلاح مواجه شده است؛ اگرچه تمامی مؤلفه‌های بنیادی حکایت از شرایط مطلوب بازار سرمایه دارد.

حرکت بازار و مؤلفه‌های بنیادی موثر؛ یک بام و دو هوا
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از سنا؛ یک کارشناس بازار سرمایه، با اشاره به فشار فروش در هفته گذشته اظهار کرد: بازار طی این مدت تحت فشار روانی بوده است. موضوعاتی همچون تغییر ریاست سازمان و ابهاماتی که در این باره وجود داشت، به فشار فروش دامن زده بود. انتظار می‌رود همان‌طور که امروز شاهد رونق در جریان معاملات بودیم با تغییر ریاست سازمان بورس، آرامش به بازار بازگردد.

  پیمان حدادی با اشاره به مولفه‌های بنیادی بازار تصریح کرد: با وجود اینکه مولفه‌های بنیادینی همچون قیمت ارز، قیمت‌های جهانی، گزارش‌های شرکتی طی شهریور ماه که حکایت از عملکرد مطلوب تولید و فروش طی 6 ماهه نخست سال دارند، همگی نشان از رشد بازار دارند، اما به نظر می‌رسد از دست رفتن حمایت‌های تکنیکالی در ریزش اخیر بازار نقش داشته است.

  وی با اشاره به اتفاق اخیر شرکت بورس تهران خاطرنشان کرد: موضوع ماینرها و موضوعات حاشیه‌ای پیرامون آن نیز از دیگر مولفه‌های اثرگذار در جریان معاملات اخیر بازار بوده است. اگرچه این موضوع نباید بر بازار سهام تاثیر می‌گذاشت، اما از آنجا که همه سهامداران از این موضوع آگاهی کافی نداشتند، بر رفتار آنها و هیجان بازار موثر بوده است.

  به گفته این کارشناس بازار سرمایه، انتشار نامه‌هایی در فضای مجازی مبنی بر ابطال برخی از معاملات از سوی ناظر بازار براساس رصد اخبار در فضای مجازی نیز از دیگر عوامل اصلاح اخیر شاخص بورس به شمار می‌رود.

  وی فروش اوراق بدهی از سوی دولت طی شهریور ماه را از دیگر مولفه‌های اثرگذار خواند و افزود: پس از رشد 40 تا 45 درصدی بازار طی دو یا سه ماه گذشته، اصلاح بازار سهام کاملاً طبیعی است. اما گزارش‌های بانک مرکزی مبنی بر فروش اوراق بدهی، با این موضوع بی‌ارتباط نیست.

  حدادی بااشاره به انتصاب صالح‌آبادی به عنوان رییس کل بانک مرکزی اذعان کرد: انتظار فعالان بازار سرمایه این است که حضور دکتر صالح‌آبادی در بانک مرکزی سبب هم‌راستایی بیشتر سیاست‎های بانک مرکزی و بازار سرمایه شود.

  وی با اشاره به تجربه موارد مشابه ریزش بازار تاکید کرد: تجربه نشان داده در شرایطی که بیشتر فعالان بازار سرمایه از نظر قیمتی ناامید هستند، برخلاف نگاه آنها، قیمت‌ها برای خرید بسیار جذاب است. از آنجا که انتظار کارشناسان بازار سرمایه بر این است که قیمت‌های سهام به ارزش واقعی خود خواهد رسید و در شرایط کنونی قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها از ارزش واقعی خود پایین‌تر هستند؛ بنابراین، برای افرادی که حتی نگاه میان‌مدتی دارند، بازار فرصت‌های مناسبی برای خرید با بازدهی‌ بالا فراهم کرده است.

  برچسب ها