عصر خودرو

سرکوب تولید داخل با واردات گوشت قرمز

عصر بازار- مسئولان گمرک در حال پیگیری برای ترخیص ۲۰۰ تن گوشت گوسفندی منجمد وارداتی هستند. کارشناسان بر این باورند همانند تجربه‌های قبلی، ترخیص این گوشت‌ها تنظیم بازار را برهم زده و قیمت‌ها را بالا می‌برد ضمن اینکه موجب سرکوب تولید داخل می‌شود.

سرکوب تولید داخل با واردات گوشت قرمز
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایلنا؛ معاون فنی گمرک در نامه‌ای به قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت و دبیر کارگروه تنظیم بازار درخواست کرده است؛ مشکلات مربوط به ترخیص گوشت منجمد وارداتی گوسفندی یک شرکت به میزان 200 تن موجود در گمرک غرب تهران را مرتفع کند.

  این درخواست درحالی است که به گفته کارشناسان کشور تولید گوشت گوسفندی در کشور بسیار بالا بوده و تولیدکننده داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی به اجبار مولدهای خود را راهی بازار می‌کنند، ضمن اینکه تجربه نشان داده واردات گوشت قرمز بر قیمت‌ها تاثیر ندارد و حتی بازار را برهم زده و به دلیل بالا بودن نرخ موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

  منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور، در گفت‌وگو با ایلنا ترخیص این حجم از گوشت قرمز در شرایط کنونی را سرکوب تولید داخل دانست.

  وی یادآور شد: سال گذشته جمعیت دام سبک کشور به 70 میلیون راس رسید که رشد قابل توجه بوده و نیاز به واردت را به صفر رسانده است.

  به گفته پوریان؛ در عین حال هزینه تولید و نگهداری افزایش داشته و قیمت خرید دام از دامداران روند کاهشی داشته است.

  وی با تاکید بر اینکه واردات در این شرایط ضربه سنگینی بر تولید است، افزود: تجربه نشان داده واردات گوشت قرمز موجب تنطیم بازار نمی‌شود و تنها به تولید داخل ضربه می‌زند.

  پوریان یادآور شد: در ماه‌های پایانی سال گذشته بود که وزارت صمت با تعیین قیمت بالا برای گوشت قرمز وارداتی بازار را به التهاب کشید و  به تولیدکننده و مصرف کننده آسیب وارد کرد.

  به اعتقاد وی؛ وزارت صمت با تعیین و اعلام قیمت برای گوشت‌های واردتی موجب تحریک قیمت به جلو شد و بازار یکشبه به برهم زد.

  پوریان تصریح کرد: گوشت‌های وارداتی که معاون فنی گمرک درخواست تسهیل در ترخیص آن را دارد می‌تواند همین نتیجه را بر بازار امروز گوشت قرمز داشته باشد.

  وی با بیان اینکه احتمالا گوشت‌های واردتی ثبت سفارش‌های قبل از کرونا باشند، گفت: به دلیل کرونا ارسال محموله‌های ثبت سفارش شده از کشور مبدا با تاخیر انجام شده و حالا به کشور رسیده است.

  رئیس شورای دام کشور قیمت خرید هر کیلوگرم دام سبک از دامداران را 50 تا 51 هزا ر تومان اعلام کرد.

  وی پیش بینی کرد با عرضه 200 تنی گوشت های وارداتی در بازار قیمت خرید دام از دامداران کاهش بیشتر و زیان آن ها افزایش داشته باشد.

  برچسب ها