عصر خودرو

اقتصاد چین بیش از ۱۸ درصد رشد کرد!

عصر بازار- رشد اقتصادی چین در نخستین فصل امسال نسبت به فصل قبل حدودا سه برابر شد.

اقتصاد چین بیش از ۱۸ درصد رشد کرد!
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایسنا، اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال 2021 رشد 18.3 درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل 11.8 درصد بیشتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین 0.3 درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بهترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو سال اخیر محسوب می شود. 

  می ژین یو- کارشناس مسایل اقتصادی در وزارت بازرگانی چین گفت: به طور قطع میزان تولیدات ناخالص داخلی چین از آمریکا جلو زده و شرایط ما بهتر از همتای آمریکایی است. پیش بینی ما این است که برای مجموع سال 2020 نیز رشد اقتصادی چین بالاتر از رشد آمریکا باشد که تحت شرایطی، این روند برای سال آینده نیز  تکرار خواهد شد. 

  پیش از این لی که کیانگ- نخست وزیر چین گفته بود برای نخستین بار در سه دهه اخیر این کشور برای سال جاری هیچ هدف گذاری رشدی را انجام نخواهد داد. 

  در بین بخشهای مختلف، رشد بخش خرده فروشی با 34.2 درصد و تولیدات صنعتی با 14.1 درصد بیشتر از سایر بخش ها بوده است و پس از آن نیز خرده فروشی با رشد 9.3 درصدی و خدمات با 7.1 درصد قرار دارند. 

  متوسط رشد اقتصادی چین در بازه زمانی 1989 تا 2020 برابر با 8.92 درصد بوده است که بالاترین نرخ رشد ثبت شده مربوط به سه ماهه نخست سال 1993 با 15.3 درصد  و کمترین نرخ رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه چهارم سال 1990 با منفی 3.8 درصد بوده است.

  در سال 2020 چین تنها اقتصاد بزرگ بود که با وجود شیوع کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها توانست رشد مثبت اقتصادی خود را حفظ کند تا جایی که رشد امسال این کشور 2.3 درصد عنوان شده است. طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول اقتصاد چین در سال 2021 رشد 8.1 درصدی خواهد داشت. از طرف دیگر اما اقتصاد آمریکا در سال 2020 به میزان 3.5 درصد کوچک شد و رشد 5.1 درصدی برای امسال پیش بینی شده است.

  برچسب ها