عصر خودرو

مروری بر مهم ترین رویدادهای تالار نقره ای؛

یک هفته با بورس کالا

عصر بازار- در هفته ای که گذشت شاهد رویدادهای و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که مهم ترین موضوعات به امضای تفاهمنامه های همکاری میان بورس کالا و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت، راه اندازی معاملات مناقصه و اعلام راه اندازی معاملات آتی نقره در هفته آینده اختصاص داشت.

یک هفته با بورس کالا
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از دنیای اقتصاد، مهمترین رویدادهای تالار نقره ای به شرح زیر است:

  جای خالی ابزارهای مالی در حوزه فولاد

   سید جواد جهرمی در میزگرد تخصصی بررسی مهم ترین مسائل روز صنعت فولاد و صنایع وابسته در دومین روز از همایش چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران گفت: هدف بورس کالا تکمیل عرضه زنجیره فولاد و توسعه قراردادهای بلندمدت در ابزار کشف پریمیوم است. معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران افزود: باید ابزار مشتقه و بازار آتی را برای این صنعت تعریف کنیم تا بسیاری از دغدغه های بازار فولاد با بهره مندی از ابزارهای مالی مرتفع شود.

  سنگ آهنی ها یکشنبه ها به بورس می آیند

  سعید عسکرزاده از امضای تفاهمنامه میان انجمن سنگ آهن و بورس کالای ایران در راستای عرضه تمام محصولات بالادست (سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله) و استفاده از ابزارهای بورس برای ایجاد شفافیت در معاملات بالادست خبر داد و گفت: براساس این تفاهمنامه، مقرر شد روزهای یکشنبه هر هفته این محصولات در بورس عرضه شوند. دبیر انجمن سنگ آهن معتقد است بورس یکی از بهترین ابزارهایی است که قیمت گذاری دستور ی را حذف می‌کند و تمام محصولات زنجیره فولاد در یک رقابت سالم، می‌توانند در بورس عرضه شوند و توازن و عدالت به زنجیره فولاد برگردانده شود.

  سامانه های بورس کالا به امضای الکترونیکی تجهیز می شود

  تفاهمنامه همکاری میان مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت و بورس کالای ایران در راستای تسهیل تبادل الکترونیکی اطلاعات و توسعه بکارگیری امضای الکترونیکی در سامانه های بورس کالا از سوی علی رهبری رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت و حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران به امضا رسید.

  ‌راه اندازی معاملات آتی نقره از روز سه‌شنبه

  مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای از راه اندازی قرارداد آتی نقره برای تحویل فروردین ماه 1400 از روز سه شنبه 12 اسفند ماه جاری خبر داد.

  ‌معاملات مناقصه کلید خورد

  معاملات به شیوه مناقصه در بورس کالای ایران از روز شنبه 2 اسفند ماه با درخواست خرید 3 هزار عدد کنتور برق از سوی شرکت توزیع نیروی برق منطقه استان آذربایجان غربی آغاز شد که در پایان این حجم کنتور با قیمت پایه مورد درخواست متقاضی یعنی سه میلیون و 200 هزار ریال به ازای هر عدد کنتور، مورد معامله قرار گرفت.

  ‌صرفه جویی در زمان و هزینه با انجام معاملات مناقصه

  کامران داودی معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر می گوید که همه ساله بخش عمده‌ای از زمان و توان کارکنان صنعت برق کشور صرف تامین کالاهای اساسی برق از طریق برگزاری مناقصات و سایر روش های متداول می شود، اما با ورود به معاملات مناقصه بورس کالا می توان در مدیریت بهینه زمان، هزینه و منابع نقدینگی اقدام نمود و این همکاری با شرکت بورس کالای ایران با عرضه سایر محصولات توزیع برق تداوم خواهد داشت.

  ثبت رکورد تاریخی در ارزش معاملات

  مروری بر آمارهای بورس کالا در 11 ماهه امسال نشان می دهد که بیشتر رکوردهای تاریخی بورس کالا از ابتدای فعالیت (سال 86) تاکنون شکسته شده و در آماری بی سابقه، ارزش معاملات 11 ماهه این بورس با رشد 103 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 308 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ این رقم در 11 ماهه سال گذشته 151 هزار میلیارد تومان بود.

  برچسب ها