عصر خودرو

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت:

مردم نگران تأمین روغن مورد نیاز خود نباشند

سقفی برای واردات دانه‌های روغنی نداریم

عصر بازار- معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام کرد: اکنون وضعیت روغن در کشور خوب است و ذخیره به صورت قابل قبول است.

مردم نگران تأمین روغن مورد نیاز خود نباشند
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از وزارت صمت، عباس قبادی با اشاره به اینکه 70 تا 80 درصد روغن خام کشور وارداتی است، افزود: قیمت روغن پالم از 600 یورو به 900 یورو در تن افزایش داشته است، همچنین روغن آفتابگردان از 700 یورو به 1300 یورو رسیده است.

  وی با اشاره به اینکه از آذرماه امسال 170 تا 180 تن روغن خام در ماه به کارخانه ها تحویل داده شده است، بیان کرد: همه عوامل دست به دست هم داد تا فشار به ذخایر ما بیشتر شود. اکنون وضعیت روغن در کشور خوب است و ذخیره به صورت قابل قبول است.

  کارخانجات سه شیفته در حال فعالیت هستند

  معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با اشاره به اینکه کارخانجات ما سه شیفته در حال فعالیت هستند خاطرنشان کرد: روغن کالایی خاص است و تولید آن مسائل خاص خود را دارد رسیدن به وضعیت عادی نیاز به زمان دارد.

  هیچ سقفی برای واردات دانه‌های روغنی نداریم

  قبادی با اشاره به اینکه واردات دانه های روغی به دلیل فاسد شدن، مشکلات خاص خود را دارد ادامه داد: در بحث دانه‌های روغنی هیچ سقفی نداریم، ما اولویت را در واردات به دانه‌های روغنی می دهیم، لذا ما هیچ سقفی در ارتباط با دانه های روغنی نداریم ، پس اولویت واردات دانه های روغنی است اما این واردات مشکلات خاص خود را دارد.

  وی با اشاره به اینکه در دانه های روغنی باید به مسائل بهداشتی توجه کرد زیرا فسادپذیر است گفت: در واردات دانه های روغنی باید به مسائل بهداشتی توجه کرد، زیرا زود فاسد می شوند لذا این موضوع ترمز و مانع است.

  معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت در ادامه اظهار کرد: روغن کالایی بوده که طی سال‌های گذشته ما در آن هیچ مشکلی نداشتیم.

  قبادی افزود: با توجه به ایجاد فضای روانی در دو ماهه اخیر و پیش آمدن انتظارات تورمی در کشور، تفکراتی ایجاد شد که شاید در ماه‌های پایانی سال، ارز وارداتی روغن از 4200 تومانی به ارز نیمایی تبدیل شود، این تفکر سبب شد که مراجعه مردم به فروشگاه‌ها بیشتر شود.

  در ماه‌های آبان و آذر مشکلات موجود در خصوص روغن کاهش یافت

  وی با بیان این که در ماه‌های آبان و آذر مشکلات موجود در خصوص روغن کاهش یافت، ادامه داد: در ماه‌های دی و بهمن به سبب ذخیره سازی و اندوختن روغن جامد توسط صنعتی کاران، کمی با هجمه این صنف به فروشگاه‌ها و مراکز فروش مواجه شدیم که البته این مشکل هم رفته رفته حل شد .

  قبادی ادامه داد: در حال حاضر با افزایش نرخ روغن در سراسر جهان، کمی فشار بر روی ما ایجاد شد، اما این فشار‌ها باز هم نتوانست مشکلی در تأمین روغن مورد نیاز و واردات آن به کشور ایجاد کند.

  معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با بیان اینکه سال گذشته حدود 700 تا800 میلیون دلار گوشت قرمز وارد کشور شد، گفت: امسال واردات گوشت قرمز به زیر 160 میلیون دلار رسیده است زیرا ارز مربوط به گوشت نیمایی شد، وقتی ارز 4200 تومانی برداشته می‌شود یکسری اتفاقات دیگری هم به دنبال آن می‌افتد. به همین خاطر است که باید تمام جوانب امر را ببینیم و همه مسائل پیرامون ارز 4200 تومانی را بسنجیم در آخر مجلس است که به ما می گوید چه کار کنیم.

  نزدیک به یک میلیارد دلار به دانه‌های روغنی اختصاص دادیم

  قبادی با اشاره به اینکه امسال نزدیک به یک میلیارد دلار به دانه‌های روغنی اختصاص دادیم افزود: حدود همین میزان هم تقریبا می‌توان گفت که به روغن خام اختصاص دادیم، دانه های روغنی در اولویت کار ما قرار دارد.

  وی با اشاره به اینکه طبیعتاً در تولید داخل هم خرید تضمینی وجود دارد ادامه داد: میادین میوه و تره بار گوشت مرغ را می آورند و تا غروب عرضه می کنند، لذا در این رابطه محدودیت و مشکلی وجود ندارد. به هر میزانی که بخش تولید به ما مرغ تحویل بدهد به همان میزان در بحث عرضه اقدام می‌کنیم.

  قبادی افزود: ما تکلیف داریم ذرت و کنجاله را وارد کشور کنیم و این کار اتفاق افتاده است یعنی هر آنچه که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده را انجام داده ایم. ما کنجاله و ذرت را تحویل همکاران وزارت جهاد دادیم و از اینجا به بعد و وظیفه دخالت در سامانه بازارگاه را نداریم.

  برچسب ها