برنجعصر خودرو

ارسال نخستین محموله نفت خام آمریکا به عربستان

عصر بازار- ایالات متحده آمریکا پس از بیش از یک دهه نخستین محموله نفت خام خود را به عربستان ارسال کرد.

ارسال نخستین محموله نفت خام آمریکا به عربستان
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایلنا، ایالات متحده آمریکا محموله‌ای از نفت خام را در ماه ژوئن به عربستان ارسال کرد. داده‌های دفتر سرشماری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه (15 مردادماه) نشان داد که به نظر می‌رسد این نخستین محموله‌ای است که از زمان پایان ممنوعیت صادرات نفت خام ایالات متحده که در سال 2015 تصویب شد، ارسال می‌شود.

  داده‌های این اداره نشان داد که ایالات متحده در ماه ژوئن حدود 550 هزار بشکه یا 18 هزار و 300  بشکه در روز نفت خام به عربستان ارسال کرده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا تاکنون هیچ نمونه‌ای از ارسال محموله نفت خام این کشور به عربستان ثبت نکرده است.

  داده‌های اداره سرشماری ایالات متحده  آمریکا نشان داد این کشور در سال 2002 یک محموله بسیار کوچک هزار بشکه‌ای را در مدت چهار دهه ممنوعیت صادرات آمریکا به عربستان صادر کرده است.

  مقدار محموله ژوئن کمتر از آن‌ رقمی است که حتی در کوچک‌ترین کلاس نفتکش‌های نفت خام، معروف به کشتی‌های افرامکس حمل می‌شود.

  معامله‌گران اعلام کردند که احتمال دارد این محموله بخشی از محموله دیگری بوده که به کشور دیگری منتقل شده است. در داده‌های مربوط به ردیابی کشتی‌های مؤسسه رفینیتیو ایکون هیچ گزارشی از حمل‌ونقل نفت خام به عربستان سعودی در دست نیست.

  عربستان یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان نفت خام ایالات متحده آمریکاست. این کشور در ماه مه و در پی جنگ کوتاه‌مدت قیمتی نفت بین ریاض و مسکو که با وخیم‌تر شدن ویروس همه‌گیر کرونا رخ داد، حدود یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز، بیشترین مقدار در سه سال، نفت خام به آمریکا ارسال کرد.

  این اقدام عربستان سبب ایجاد مازاد عرضه فراوانی در جهان شد و در پی آن توافق کاهش تولید تاریخی نفت خام سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به «اوپک پلاس» برای کاهش 9 میلیون و 700 هزار بشکه در روز امضا شد.

  صادرات نفت خام ایالات متحده آمریکا از زمانی که واشنگتن در سال 2015 ممنوعیت صادرات نفت را لغو کرد افزایش یافت و میانگین آن در ماه ژوئن 2 میلیون و 750 هزار بشکه در روز بود.

  برچسب ها