برنجعصر خودرو

سکه ۱۰ میلیونی، نتیجه نابودی برجام است

عصر بازار- دولتِ گفتگو و مذاکره نمی‌تواند علیه مذاکره باشد. دولت ضدتحریم نمی‌تواند به تحریم‌ها خوش آمد بگوید/ اینکه برجام وجود دارد و کار می‌کند یک ناراست بزرگ است که روحانی و ظریف به مردم ایران می‌گویند و خود و منافع ایرانیان را قربانی آن می‌کنند.

سکه ۱۰ میلیونی، نتیجه نابودی برجام است
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از عصر ایران، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه امروز به مجلس رفت و با سخنان تند و توصیف‌هایی چون ذلیل و دروغگو روبه‌رو شد. برخی نمایندگان انتقاد کردند که چرا با وجود برجام و مذاکرات 5+1 و ... اما سکه به 10 میلیون و دلار به 21 هزار تومان رسیده است. قیمت مسکن و خودرو، جهشی رشد کرده و قیمت کالاهای مختلف از جمله موادغذایی چند برابر شده؟

  پاسخ ساده است. چون برجام نابود شده.

  سوال. اما مقامات دولت و در راس آنها حسن روحانی رئیس جمهوری و ظریف تاکید دارند برجام زنده است و به حیات خود ادامه می‌دهد. پاسخ: روحانی، ظریف و دولتش نمی‌خواهند قبول کنند برجام به پایان رسیده است و تاثیرگذاری مثبت خود را از دست داده است. آنها وارد قمار خطرناکی شده‌اند تا به هر ترتیب این بیمار در کما رفته را تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان امسال برسانند و با این اقدام شاید در پی شکست ترامپ و پیروزی یک دموکرات (جو بایدن) بتوانند نفس مسیحایی را به برجام برسانند و این توافق را بازگردانند.

  اما یک قمار بزرگ است. قماری که حداقل تا کنون آسیب بزرگی را متوجه ایران و منافع ایران کرده است.

  با خروج ترامپ از برجام در 18 اردیبهشت 97، برجام عملا نابود شد. برجام در اصل توافقی میان تهران و واشنگتن بود و با خروج یک طرف، این توافق عملا بلاموضوع شد. مردم ایران قبل و بعد از برجام را به خاطر دارند. قبل از برجام با تحریم‌های شدید و خردکننده آمریکا و سازمان ملل، صادرات نفت ایران و کسب درآمدهای آن متوقف شد. در نتیجه، در سال 90، قیمت دلار از حدود هزار تومان، بیش از سه برابر افزایش یافت و به بیش از سه هزار تومان رسید.

  سایر قیمت ها در حوزه خودرو، مسکن، انواع کالاها و به ویژه موادغذایی نیز شاهد همین افزایش قیمت بود.

  سکه 10 میلیون تومانی، نتیجه نابودی برجام است

  با امضای توافق برجام در 23 تیر 94، اوضاع آرام شد و آب دوباره به جوی بازگشت. صادرات نفت ایران از سرگرفته شد و پولش در اختیار تهران قرار گرفت. تحریم‌های خفه‌کننده ایران، متوقف، تعلیق یا حذف شدند. ایران دوباره نفس کشید. شرکت‌های خارجی دوباره به ایران برگشتند. خودروهای جدید خارجی دوباره در ایران تولید شدند. توتال به عسلویه برگشت. رشد اقتصادی و رونق کسب و کار به ایران برگشت. قیمت دلار، سکه و مسکن و خودرو متعادل شد. همه چیز به سمت شرایط عادی پیش می‌رفت تا اینکه ترامپ در انتخابات آمریکا پیروز  و همانگونه که وعده داد از برجام خارج شد.

  با خروج ترامپ از برجام، عملا این توافق به پایان رسید گرچه در شکل و معنی و با اصرار ایران و اروپا، تنها در فرم و حداقل کارکرد مثبت باقی مانده است. توقف تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه ایران بزرگترین مزیت‌های همین برجام بدون آمریکاست اما با بازگشت تحریم‌های آمریکا، این مزیت‌ها به حاشیه رفته‌اند.

  چرا روحانی و ظریف از پذیرش مرگ برجام، خودداری کردند و این اشتباه بزرگ را مرتکب شدند؟ چون آنها می دانستند برجام، موضوع حیاتی و کلیدی دولت است. بدون برجام، دولت بلاموضوع می‌شود.

  اقدام صحیح این بود که روحانی و دولتش باید جلوی خروج آمریکا از برجام را می‌گرفتند اما وقتی آمریکا از برجام خارج و تحریم‌ا علیه ایران را برگرداند و تلاش‌های بعدی نیز با شکست روبه رو شد آنها باید با شرایط جدید خود را تطبیق می‌دانند. با این واقعیت، راهی جز استعفا و ترک دولت و استعفای زودهنگام نبود.

  ای کاش روحانی استعفا می‌داد. زیرا دولتِ گفتگو و مذاکره نمی تواند علیه مذاکره باشد. دولت ضدتحریم نمی تواند به تحریم‌ها خوش آمد بگوید.

  وقتی در بریتانیا، همه پرسی برگزیت برگزار شد و حامیان خروج از اتحادیه اروپا پیروز شدند؛ دولت وقت (دیوید کامرون) که مخالف برگزیت بود به سرعت از قدرت کنار رفت و جای خود را به دولت جدیدی داد که حامی برگزیت بود (ترزا می). دولت حامی برگزیت هم بعد از 3 سال، زمانی که نتوانست توافق مورد رضایت پارلمان را کسب کند استعفا داد تا دولت بعدی (بوریس جانسون) در کمتر از یک سال، هم برگزیت را اجرایی کند و هم به توافق مقدماتی با اتحادیه اروپا برسد.

  با خروج امریکا از برجام، دوباره تحریم‌ها و فشارهای خفه کننده آمریکا علیه ایران و ایرانیان بازگشت. اینکه برجام وجود دارد و کار می‌کند یک ناراست بزرگ است که روحانی و ظریف به مردم ایران می‌گویند و خود و منافع ایرانیان را قربانی آن می‌کنند.

  نه تنها ایران، بلکه هر کشور دیگری در جهان اگر تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار بگیرد؛ اگر درآمد محدود شود؛ اگر اقتصاد تحت فشار جدی و خُرد کننده قرار بگیرد؛ اگر صادرات و واردات با محدودیت شدید و هزینه‌زا روبه‌رو شود اگر سرمایه‌گذاری‌های خارجی منع شود قطعا شرایط خوبی نخواهد داشت و نتیجه آن می‌شود افزایش قیمت دلار، کاهش ارزش پول ملی، تورم و بقیه آمارهای و شاخص های اقتصادی منفی.

  اینکه برجام وجود دارد و کار می‌کند یک ناراست بزرگ است که روحانی و ظریف به مردم ایران می‌گویند و خود و منافع ایرانیان را قربانی آن می کنند.

  اگر هم اکنون سکه و دلار با 10 میلیون و 21 هزار تومان رکورد می‌زنند نتیجه گفتگو و مذاکره نیست بلکه نتیجه عدم گفتگو و خودداری از مذاکره است. نتیجه عدم توافق و مرگ عملی برجام پس از خروج آمریکا از این توافق است.

  مسوولیت سکه 10 میلیونی و دلار 21 هزار تومانی، بر عهده دولت روحانی و حکومت ایران است اما برعهده مذاکره و برجام نیست.

  راه حل فعلی چیست؟ استعفای سریع دولت، برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری، اصلاح قانون اساسی و اجرای تغییرات اساسی.

  اینکه چرا ایران به مسیر برجام کشیده شد؟ چرا در برجام رفتارهای ایران متناقض بود؟ چرا ایران نتوانست مانع از خروج ترامپ از برجام شود؟ چرا ایران نتوانست خروج ترامپ از برجام را پیش‌بینی کند؟ چرا امریکا از برجام خارج شد؟ و دیگر چراها خود نیازمند مطالب مفصل و جداگانه دیگری هستند.