عصر خودرو

بورس‌های جهانی ریخت

عصر بازار- بیشتر شاخصهای بورسی در معاملات امروز با ریزش بسته شدند.

بورس‌های جهانی ریخت
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، در شرایطی که ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است، تلاش‌ها برای یافتن واکسن کرونا بیش از پیش شدت گرفته است.

  پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از در اختیار داشتن شواهدی مبنی بر مسئول بودن چین در شیوع کرونا در جهان خبر داد، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی مشابه گفته است که ویروس کرونا احتمالا از یک آزمایشگاه در شهر ووهان چین درز پیدا کرده است. ترامپ که اکنون به دلیل عملکرد دولتش در مقابله با ویروس کرونا زیر فشار سنگین افکار عمومی قرار دارد، چین را تهدید به اعمال موج تازه ای از تعرفه ها در صورت اثبات عمدی بودن نقش چین در انتشار ویروس کرونا کرده است.

  از سوی دیگر رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که دولت فکر نمی کرده بحران کرونا تا این حد جدی شود. این اظهارات باعث افزایش انتقادات از دولت ترامپ به ویژه در اردوگاه دموکرات ها شده است.

  اکنون دو عامل کلیدی در تعیین مسیر آینده شاخص ها نقش اساسی دارند: نخست اینکه آمریکا و چین به توافق تجاری پایبند خواهند ماند یا شاهد دور دیگری از جنگ تعرفه ها خواهیم بود و دوم اینکه بازگشایی تدریجی اقتصاد در کشورهای مختلف تا چه حد موفقیت آمیز خواهد بود و کشورها خواهند توانست شیب نزولی سرعت شیوع کرونا را ادامه دهند یا شاهد آغاز موج دوم همه گیری در جهان خواهیم بود. هم چنین بازارها به شدت مشتاق شنیدن اخبار مثبت تری از پیشرفت های دارویی در زمینه مقابله با کرونا هستند. 

  تداوم بسته نگه داشته شدن واحدهای اقتصادی در سراسر جهان باعث شده است تا بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط با خطر ورشکستگی و اخراج نیروهایشان مواجه باشند. سازمان جهانی کار در گزارشی هشدار داده است تداوم وضعیت فعلی می تواند روی سطح رفاه 1.6 میلیارد انسان تاثیرات جدی بگذارد.

  در آمریکا، رشد اقتصادی پس از 23 فصل متوالی سرانجام منفی شد تا جایی که در سه ماهه نخست امسال، بزرگ ترین اقتصاد جهان 4.8 درصد کوچک شده که این رقم بیشتر از پیش بینی های قبلی و بدترین عملکرد فصلی اقتصاد آمریکا از زمان رکود بزرگ سال 2009 تاکنون محسوب می شود. جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا در واکنش به این اتفاق کم سابقه گفته است که فدرال رزرو هر کاری از دستش برآید انجام خواهد داد تا شرایط به حالت قبلی بازگردد. وی با بیان اینکه نرخ بهره در سطح کنونی حفظ خواهد شد، نسبت به بازگشت اقتصاد به سطحی از ثبات اولیه در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرده است. 

  میشل هیوسون، کارشناس ارشد بازار در موسسه "سی ام سی کپیتال مارکتس" گفت: به نسبت هفته های قبل فضای روانی معاملات خیلی بهتر شده است و شاهدیم که روند صعودی شیوع بیماری در آسیا، اروپا و آمریکا کند و حتی در برخی از مناطق متوقف شده است. اکنون می توان امیدوار بود که با حمایت های بیشتر بانک های مرکزی، شاخص ها کم کم شروع به ایستادن کنند.

  رشد اقتصادی در بسیاری از مناطق وارد محدوده منفی شده است تا جایی که در سه ماهه نخست امسال، بدترین عملکرد فصلی تاریخ بلژیک و اسپانیا به ثبت رسید و در فرانسه، اقتصاد این کشور در سه ماهه نخست سال 2020 به میزان 5.8 درصد کوچکتر شده است که این رشد، ضعیف‌ترین رشد اقتصادی فرانسه از زمان جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود. 

  این برای دومین فصل متوالی است که اقتصاد فرانسه کار خود را با ثبت رشد منفی به پایان می رساند. در آلمان نیز تا پایان ماه مارس، متوسط نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به 3.5 درصد رسید که در مقایسه با ماه 0.3 درصد افزایش یافته است.

  در سه ماهه نخست امسال اقتصاد ایتالیا 4.7 درصد کوچک شده است تا دومین رشد منفی فصلی متوالی پس از رشد منفی 0.3 درصدی فصل قبل و بدترین عملکرد فصلی تاریخ معاصر این کشور رقم بخورد. بر مبنای سالانه نیز رشد اقتصادی ایتالیا در 12 ماه منتهی به مارس، منفی 4.8 درصد اندازه گیری شده است. 

  تاکنون بیش از سه میلیون و 820 هزار و 736 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین 265 هزار و 94 نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 74 هزار و 807 نفر، انگلیس با 30 هزار و 76 نفر، ایتالیا با 29 هزار و 684 نفر،  اسپانیا با 25 هزار و 857  نفر  وفرانسه با 25 هزار و 809 نفر بوده است.

  جورج روزناک، کارشناس سرمایه‌گذاری در بانک ولز فارگو گفت: به صورت کلی نسبت به روند بازار سرمایه در میان‌مدت خوش بین هستم البته ممکن است شاخص ها در برخی از مقاطع با ریزش هایی نیز مواجه شوند که به احتمال زیاد موقتی خواهد بود. 

  بورس آمریکا

  در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با 0.91 درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح 23 هزار و 664.64 واحد بسته شد.

  شاخص «اس اند پی 500» با 0.71 درصد کاهش تا سطح 2848.42 واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با صعود 0.51 درصدی در سطح 8854.39 واحدی بسته شد.

  بورس‌های اروپایی

  با تداوم اختلافات بین انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر روابط آینده دو طرف اکنون انگلیس و آمریکا، کار مذاکرات برای امضای پیمان تجارت آزاد را با یکدیگر آغاز کرده اند. این مذاکرات به سرپرستی رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا و لیز تراس، وزیر تجارت انگلیس با مشارکت 300 کارشناس در قالب 30 گروه مذاکره کننده آغاز شده است.

  پیش از این، اتاق بازرگانی آمریکا به دولت انگلیس توصیه کرده بود تا هر چه زودتر به توافقی با اتحادیه اروپا بر سر روابط تجاری و مالی آینده برسد تا بدین ترتیب مسیر امضای پیمان تجارت آزاد بین آمریکا و انگلیس و سرمایه گذاری بیشتر آمریکا در این کشور فراهم شود. شرکت های آمریکایی 750 میلیارد دلار در انگلیس سرمایه گذاری کرده اند.

  اگر طرفین تا پایان امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهد کرد و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آن را تمدید کنند.

  در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی 100" بورس لندن با 0.07 درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح 5853.76 واحد بسته شد.  شاخص "دکس 30" بورس فرانکفورت در آلمان با عقب گرد 1.15 درصدی و ایستادن در سطح  10 هزار و 606.20 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک 40" بورس پاریس با افت 1.11 درصدی در سطح 4433.38 واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس 35" 1.13 درصد پایین رفت و به 6671.70 واحد رسید.

  بورس‌های آسیایی

  در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی 225" بورس توکیو ژاپن با ریزش 0.01 درصدی تا سطح 19 هزار و 621.47  واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ 0.76 درصد پایین رفت و در سطح 23 هزار و 954.46 واحد بسته شد.  در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" افت 0.5 درصدی را تجربه کرد و در سطح 3916.44  واحد بسته شد.

  در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس 200" بورس سیدنی با 0.58 درصد ریزش و ایستادن در سطح 5353.50 واحدی به کار خود خاتمه داد.  در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی  بود.

  نفت

  در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با 0.21 درصد صعود به 24.04 دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با جهش 0.17 درصدی به ازای 29.79 دلار در هر بشکه مبادله شد.

  طلا و نقره

  همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش 0.28 درصدی نسبت به روز قبل در سطح 1690.47 دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود 0.47 درصدی به ازای 15.09 دلار مبادله شد.

  برچسب ها