عصر خودرو

تغییر علائم بیماری کرونا

عصر بازار- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم از تغییر علائم بیماری کرونا در قم خبر داد.

تغییر علائم بیماری کرونا
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگا هخبری «عصر بازار» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر قدیر دیشب در برنامه گفتگوی خبری سیمای مرکز قم با اعلام این خبر، ویروس کرونا را بی رحم و دارای قدرت سرایت بالا توصیف کرد و گفت: با گذشت حدود 50 روز از شیوع کرونا در قم،علائم این بیماری از تب،سرفه و تنگی نفس فراتر رفته و در چندروز اخیر بیمارانی با علائم گوارشی، سردرد، بدن درد، کتف درد و امثال آن به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.
  وی از افزایش 10 درصدی مراجعه به بیمارستان ها در دو روز گذشته سخن گفت و افزود: هم اکنون ناقلین این بیماری همانند بمب ساعتی در منازل حضور دارند که اگر از منازل خارج شوند موجب ابتلای خود و شیوع دوباره بیماری در جامعه می شوند.
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نقطه اوج اول این بیماری را 17 و 18 اسفند عنوان و خاطرنشان کرد در صورت بی توجهی مردم، گرفتار پیک (نقطه اوج) دوم میشویم که از پیک اول سخت تر خواهد بود.
  دکتر قدیر در عین حال از توجه جدی بیش از 70 درصد مردم به رعایت نکات بهداشتی سخن گفت و افزود: تنها حدود 20 تا 30 درصد مردم نسبت به رعایت نکات بهداشتی و طرح فاصله گذاری اجتماعی بی توجهند که ضرورت دارد با همکاری بیشتر از ایجاد موج دوم کرونا جلوگیری کنند.
  وی لزوم توجه به قرنطینه خانگی و طرح فاصله گذاری فیزیکی هوشمند را یادآور شد و گفت: همه این محدودیت ها باید تا زمان قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا ادامه یابد.
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تصریح بر اینکه کرونا دارو ندارد تجویز هرنوع داروی خاص به ویژه گیاهی ها را شیادی خواند و گفت: تنها برخی داروها با مجوز بالینی به صورت تزریقی یا خوراکی به بیماران داوطلب داده میشود.
  وی تاکید کرد: تاثیر هرنوع داروی خاص کرونا باید به اثبات برسد تا به بیماران داده شود.
  دکتر قدیر در عین حال از ترخیص سه بیمار کرونایی بالاتر از صدسال در این هفته خبر داد.
  وی همچنین از همکاری 100 تا 150 نفر از پزشکان استان به ویژه پزشکان عمومی برای پیگیری امور بیماران در منازل سخن گفت و افزود: تست کرونا نیز به جز بیمارستان ها در مراکز بهداشتی هم برای برخی بیماران انجام میشود.
  دکتر قدیر با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا در قم هم گفت: تا کنون 540 هزار نفر با خوداظهاری در این طرح شرکت کرده اند و یک میلیون و هفتاد هزار نفر هم توسط پایگاههای سلامت،غربالگری شده اند.
  قائم مقام قرارگاه مردمی اهل بیت (ع) هم که میهمان تلفنی این برنامه بود از توزیع 45 هزار بسته ارزاق بین خانوارهای نیازمند مانند کارگران فصلی خبر داد و گفت: تخصیص بن خرید کالا برای 20 هزار خانوار نیازمند نیز توسط این قرارگاه در دست مطالعه است.

  برچسب ها