عصر خودرو

چند درصد جوان‌ها با وام مسکن، خانه‌دار می‌شوند؟

عصر بازار- در شرایطی یک مسئول بانکی مدعی اثرگذاری وام تسه بر تعداد معاملات مسکن شده که بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد عمده زوج‌ها نه تنها از عهده اقساط ۳ تا بیش از ۴ میلیون تومانی این وام‌ها برنمی‌آیند، بلکه قادر به خرید ده‌ها برگه حدود ۵۰ هزار تومانی تسه هم نیستند.

چند درصد جوان‌ها با وام مسکن، خانه‌دار می‌شوند؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، به دنبال رشد قیمت مسکن که طی بیش از دو سال اخیر اتفاق افتاد از اواخر سال گذشته سقف وام خرید مسکن از طریق اوراق که پیش از آن 120 میلیون تومان بود به 240 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. بدین‌ترتیب زوجین تهرانی می‌توانند 240 میلیون تومان وام بگیرند. به زوجهای ساکن در شهرهای بالای 200 هزار نفر 200 میلیون تومان تعلق می گیرد و در شهرهای کمتر از 200 هزار نفر به زوجین متقاضی 160 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود. البته در تمام شهرها 40 میلیون تومان از این رقم مربوط به وام جعاله است. نرخ سود این وام 18 درصد و مدت بازپرداخت آن 12 سال است. برای دریافت این وام در تهران باید به ازای هر 500 هزار تومان یک برگه اوراق تست خریداری کرد که نرخ آن هم اکنون بین 48 تا 51 هزار تومان در نوسان است. یعنی زوجین تهرانی باید همین ابتدا 480 برگه حدود 50 هزار تومانی بخرند که حدود 24 میلیون تومان می شود.

  اثرگذاری وام 240 میلیون تومانی در آینده مشخص می‌شود

  برآورد این موضوع که آیا متقاضیان می‌توانند از طریق این وام خانه دار شوند یا نه، احتمالاً در رشد تقاضای مصرفی بازار مسکن طی ماههای آینده مشخص می‌شود اما آنچه مشخص است اینکه اقساط ماهیانه این تسهیلات بزرگترین مانع پیش روی زوج هاست.

  اقساط وام در تهران تا بیش از 4 میلیون تومان

  در شهر تهران اقساط این وام به صورت پلکانی از ماهانه 3 میلیون و 50 هزار تومان شروع و تا 4 میلیون و 221 هزار تومان در سال دوازدهم می رسد. میزان سود پرداختی بعد از 12 سال حدود 289 میلیون تومان است.

  متقاضیان شهرهای بالای 200 هزار نفر نیز باید ضمن خرید 400 برگه حدود 50 هزار تومانی که همین ابتدا باید خریداری کنند، ماهیانه 3 میلیون و 680 هزار تومان قسط بپردازند.

  در شهرهای کمتر از 200 هزار نفر هم زوجین باید 320 برگه حدود 50 هزار تومانی تهیه کنند که حدود 16 میلیون تومان می شود. اقساط ماهانه 3 میلیون و 14 هزار تومان در هر ماه خواهد بود.

  با وجود آنکه مدیر امور ابزارهای نوین مالی فرابورس گفته تسهیلات اوراق مسکن در شهرستانها کارآمد بوده است، بررسی ها نشان می دهد بخش قابل توجهی از زوج های جوان در تهران و شهرستانها قادر به پرداخت چنین اقساطی نیستند و حتی بسیاری افراد از عهده خرید اوراق برنمی‌آیند.

  ادعای افزایش معاملات از طریق اوراق مسکن

  با این وجود، ندا بشیری - مدیرکل امور ابزارهای نوین مالی فرابورس - معتقد است: برخی از کسانی که در طول دو ماه کاری گذشته اقدام به خرید اوراق کرده و رشد معاملات و در نتیجه رشد قیمت به دنبال افزایش تقاضای اوراق را رقم زده اند، همان کسانی هستند که نسبت به خرید خانه اقدام کرده‌اند. او گفته که در واقع این حضور تقاضای مصرفی در معاملات دی و بهمن بوده که زمینه‌ساز تغییر و تحولات در بازار اوراق مسکن نیز شده است.

  در این مسئله که احتمالاً بخشی از متقاضیان بازار مسکن از طریق خرید اوراق تجهیز شده‌اند، شکی وجود ندارد اما برآوردهای میدانی نشان می دهد عمده خرید و فروش ها در بازار مسکن به خصوص از آذرماه که معاملات به یکباره حدوداً سه برابر شد، از نوع سفته بازانه و سرمایه گذارانه بوده است. برآوردها نشان می دهد طی سالهای اخیر دلالان 77 درصد بازار مسکن ایران را در اختیار گرفته‌اند. بنابراین افزایش وام مسکن از طریق اوراق تسه فقط می تواند بر روی 23 درصد معاملات تاثیر بگذارد که ممکن است آن را چند درصد بالا و پایین کند.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۲۷
    • بازار امروز ۲۲۶
    • بازار امروز ۲۲۵
    • بازار امروز ۲۲۴
    • بازار امروز ۲۲۳
    • شماره ۲۲۱
    • بازار امروز ۲۲۰
    • بازار امروز ۲۱۹
    • شماره ۲۱۸ بازار امروز
    آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
    آرشیو