عصر خودرو

شاخص بورس در قله تاریخی

عصر بازار- طی روز گذشته شاخص کل بورس تهران حدود ۲۰ هزار واحد دیگر به ارتفاع خود افزود و در محدوده ۵۶۷هزار و ۵۷۴واحد متوقف شد که این امر همزمان دو رکورد جدید در کارنامه بازار سهام را به دنبال داشت.

شاخص بورس در قله تاریخی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از دنیای اقتصاد، رکورد اول مربوط به بیشترین رشد مقداری دماسنج اصلی بازار سهام طی یک روز است. پیش از این هیچ‌گاه این نماگر رشدی در محدوده 20هزار واحدی را در یک جلسه معاملاتی تجربه نکرده بود.

  رکورد دوم اما ثبت یک قله جدید در کارنامه بورس تهران است. پیش‌تر در نیمه اسفند ماه نماگر اصلی بازار سهام به ارتفاع 555 هزار واحدی دست یافته بود. اما با گسترده‌تر شدن شیوع ویروس کرونای جدید از این سطوح عقب‌نشینی کرد و حتی در روزهای پایانی سال 98 با افت بیش از 10 درصدی ابرکانال 500 هزار واحدی را هم واگذار کرد. اما به واسطه رشد 6/ 3درصدی روز گذشته شاهد رسیدن شاخص کل بورس تهران به ارتفاع 567 هزار و 600 واحد بودیم.

  طی روز گذشته سهامداران حقیقی در بین صنایع بورسی بیشترین اقبال را به گروه‌های شیمیایی، بانک‌ها و فرآورده‌های نفتی نشان دادند. به‌نظر می‌رسد رشد پرشتاب قیمت نفت از سطوح قیمتی بسیار پایین موجب اقبال دوباره بورس‌بازان به سهام گروه‌های پتروشیمیایی و پالایشی شده است.

  در همین راستا شیمیایی‌ها دیروز رشد 7/ 3 درصدی شاخص صنعت را تجربه کردند. در این گروه «فارس» به‌عنوان باارزش‌ترین نماد بازار سهام نیز با رشد 7/ 3 درصدی همراه شد تا با اثرگذاری نزدیک به 1200 واحدی بر شاخص کل در صدر فهرست نمادها با بیشترین تاثیر بر دماسنج اصلی بورس قرار گرفت. بانک‌ها نیز طی روز گذشته رشد 1/ 4 درصدی متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند. در پایان معاملات روز گذشته تمام نمادهای بانکی با مازاد تقاضا در سقف قیمتی مجاز روزانه (صف خرید) همراه بودند. فرآورده‌های نفتی نیز طی روز گذشته با رشد بیش از 8/ 4 درصدی نماگر صنعت همراه شدند. در پایان بازار تمام نمادهای این صنعت هم با صف‌های سنگین خرید همراه بودند.

  فلزات اساسی دیگر گروهی بود که اقبال بالای معامله‌گران را تجربه کرد و با رشد 7/ 3 درصدی شاخص صنعت همراه شد. دو نماد بزرگ این صنعت، یعنی «فولاد» و «فملی» به واسطه رشدهای بالای 4 درصدی قیمت پایانی در جایگاه‌های دوم و سوم نمادها با بیشترین تاثیر بر شاخص کل قرار گرفتند. این دو نماد در مجموع موجب حمایت 1839 واحدی از دماسنج اصلی بورس تهران شدند.

  در میان اخبار مهم روز گذشته صحبت‌های معاون بازار بورس اوراق بهادار درخصوص عرضه‌های اولیه قرار داشت. وی ضمن خبر دادن از اینکه اگر شرایط فراهم شود احتمالا در اواخر فروردین در بورس تهران عرضه اولیه یک شرکت، انجام می‌گیرد؛ گفت: مراحل پذیرش شستا در بورس تهران در دست انجام است و تلاش داریم که سهام سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در فروردین‌ماه عرضه اولیه شود. به گفته محمود گودرزی در صورت مهیا شدن چنین شرایطی، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی شستا، نخستین عرضه اولیه بورس اوراق بهادار تهران در سال 99 خواهد بود. این درحالی است که پیش‌تر مدیرعامل صبا تامین، به‌عنوان یکی از زیر مجموعه‌های هلدینگ سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، اعلام کرده که درحال طی مراحل قانونی عرضه اولیه هستیم و امیدواریم به زودی عرضه اولیه سهام صباتامین در فرابورس عملیاتی شود.

  روز گذشته «ثفارس» به علت رشد قیمتی بالا گزارش شفاف‌سازی منتشر کرد. این نماد از آخر بهمن ماه تا دیروز به‌طور مداوم با صف خرید همراه بوده و رشد 150 درصدی را تجربه کرده است. در این مدت گاه تقاضا برای خرید «ثفارس» چنان بالا بوده که عرضه‌کننده‌ای وجود نداشته و به علت به حد نصاب نرسیدن حجم مبنا، قیمت پایانی (متوسط قیمت سهم در طول یک جلسه معاملاتی) در برخی از روزها تغییرات زیادی نداشته است. در گزارش این شرکت ضمن اشاره به عدم تغییر با اهمیت در فعالیت آمده است که به نظر می رسد نوسان قیمت سهام شرکت طی روزهای معاملاتی اخیر حاصل از تحلیل شخصی سهامداران محترم است. «ثفارس» در ادامه شفاف‌سازی افزود: همچنین لازم به توضیح است افزایش قیمت سهم این شرکت با توجه به تحلیل‌های انجام شده فراتر از حد معمول است. بنابراین به سهامداران توصیه می‌شود در خرید و فروش سهام این شرکت دقت لازم را داشته باشند.

  طی روز گذشته سرمایه‌گذاری نیرو خبر از تصویب افزایش سرمایه 12 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی در جلسه هیات‌مدیره داد. افزایش سرمایه «ونیرو» تا زمان برگزاری این مجمع نزد مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت نخواهد رسید. در اطلاعیه‌ای دیگر «افق» نیز خبر از تایید افزایش سرمایه 200 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور طرح توسعه توسط حسابرس داد.

  دیروز «زدشت» نیز به علت ابهامات موجود در اطلاعات با اهمیت منتشر شده به مدت حداکثر 2 روز کاری متوقف شد. این نماد در گزارش افشای اطلاعات با اهمیت خود گفت: پروژه احداث باغ گردو 95 هکتاری با اهداف استفاده بهینه از منابع آب و خاک اراضی شرکت، افزایش سهم بازار، افزایش درآمدها، مقابله با خشکسالی و تغییر الگوی کشت با توجه به نیاز شرکت است. این پروژه از بهمن 98 آغاز شده و پایان سال جاری به اتمام می‌رسد. مبلغ سرمایه‌گذاری این پروژه نزدیک به 28 میلیارد تومان است که منابع مالی پروژه مذکور 72 درصد از محل آورده نقدی سهامداران و 28 درصد مابقی از محل خرید زمین تامین خواهد شد. این پروژه در سال 1404 به بهره‌برداری خواهد رسید و در سال نهم به حداکثر میزان تولید خود یعنی 5/ 4 تن در هکتار خواهد رسید.

  همچنین دیروز دو انجمن سازندگان قطعه و مجموعه‌های خودرو و انجمن همگن نیروی محرکه و قطعه‌سازی، هفته گذشته از دو وزیر صنعت و بهداشت، استاندار تهران و رئیس ستاد مقابله با ویروس کرونا خواستند خطوط تولید خودروسازان تا اوایل اردیبهشت تعطیل شود.

  بر همین اساس، اعلام شد تا جمعه هفته آینده 22 فروردین، فعالیت شرکت‌های قطعه ساز به‌منظور فرصت پیاده‌سازی پروتکل‌های بهداشتی در خطوط تولیدی قطعه سازان به تاخیر می افتد تا پس از آن شروع تولید زنجیره تامین قطعه‌سازی با تمام ظرفیت و با رعایت کلیه الزامات و نکات بهداشتی مورد نظر صورت پذیرد. این اطلاعیه به مدیران عامل شرکت‌های ایران خودرو و سایپا، ساپکو، سازه‌گستر و مگاموتور نیز ارسال شده است.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۲۷
    • بازار امروز ۲۲۶
    • بازار امروز ۲۲۵
    • بازار امروز ۲۲۴
    • بازار امروز ۲۲۳
    • شماره ۲۲۱
    • بازار امروز ۲۲۰
    • بازار امروز ۲۱۹
    • شماره ۲۱۸ بازار امروز
    آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
    آرشیو