عصر خودرو

سخنگوی گمرک:

تجارت ایران و اوراسیا به ۱.۴ میلیارد دلار رسید

عصر بازار- سخنگوی گمرک ایران گفت: تجارت خارجی کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بعد از اجرایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی از پنجم آبان، در مدت پنج ماه به بیش از ۱.۴ میلیارد دلار رسید.

تجارت ایران و اوراسیا به ۱.۴ میلیارد دلار رسید
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از مهر، سید روح‌الله لطیفی اظهار داشت: طی پنج ماه گذشته و به عبارت بهتر از تاریخ پنجم آبان سال 98 تا 6 فروردین ماه سال جاری، میزان تجارت خارجی ایران و اوراسیا به یک میلیارد و 489 میلیون و 232 هزار و 265 دلار رسیده است؛ از این مقدار 67 درصد سهم واردات و 33 درصد نیز سهم صادرات بوده است.

  وی افزود: سرجمع صادرات ایران به اوراسیا از حیث وزنی یک میلیون و 159 هزار و 479 تن و ارزش این مقدار نیز برابر است با 489 میلیون و 931 هزار و 955 دلار. همچنین سرجمع واردات کشور از اوراسیا از حیث وزنی 2 میلیون و 958 هزار و 128 تن بوده است که ارزش این حجم کالا 999 میلیون و 300 هزار و 310 دلار است.

  لطیفی در خصوص میزان صادرات و واردات کالاها بر اساس توافقنامه فی‌مابین توضیح داد: با توجه به توافقنامه تجاری ایران و اوراسیا در آبان ماه سال 98 و نیز اقدامات صورت گرفته برای اجرایی شدن تعرفه‌های ترجیحی، حجم صادرات ترجیحی کشور به مجموعه اوراسیا به مقدار 123 هزار و960 تن و به ارزش 136 میلیون و 260 هزار و 229 دلار است. ضمن آنکه حجم واردات کشور در این مدت زمان به مقدار 2 میلیون و 381 هزار و 859 و به ارزش 749 میلیون و816 هزار و 205 دلار است.

  سخنگوی گمرک در خصوص مقاصد عمده صادراتی به اوراسیا گفت: بزرگترین مقصد صادرات ایران به اوراسیا، کشور فدراسیون روسیه با حجم بیش از 481 هزار و 668 تن و به ارزش 248 میلیون و 555 هزار و 102 دلار که این میزان بیش از 50 درصد از کل ارزش صادرات ایران به اوراسیا را شامل می‌شود. پس از روسیه، ارمنستان با بیش از 24.6 درصد و قزاقستان با 16 درصد بیشترین صادرات ایران به مجموعه اوراسیا را محسوب می‌شود.

  لطیفی در خصوص مبدا نخست واردات از اوراسیا گفت: بیشترین واردات کالا از کشور فدراسیون روسیه بوده است. حجم واردات کشور از روسیه در پنج ماهه اخیر از حیث وزنی بیش از 2 میلیون و 7 هزار و 981 تن و به ارزش 713 میلیون و 706 هزار و 799 دلار است که این میزان بیش از 71.4 درصد کل واردات ایران از کشورهای اوراسیا را شامل می‌شود. پس از روسیه، کشورهای قزاقستان با 24.9 درصد و بلاروس با 2.3 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

  دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص کالاهای صادراتی کشورمان به اوراسیا توضیح داد: کالاهای اصلی صادراتی ایران به اوراسیا شامل سیب تازه، پسته تازه و خشک، گاز طبیعی مایع شده، کیوی تازه، خیار و خیارشور است همچنین کالاهای ترجیحی صادراتی ایران به این کشورها شامل کیوی تازه، پسته تازه و با پوست، انگور خشک شده، کاهو، گل کلم و کلم بروکلی است.

  وی در خصوص کالاهای وارداتی از اوراسیا گفت: کالاهای اصلی وارداتی از اوراسیا شامل، جو به استثنای بذر، ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان و گوشت و شقه بره است. ضمن آنکه کالاهای ترجیحی وارداتی ایران شامل جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، گوشت و لاشه بره و کاغذ روزنامه است.

  لطیفی تصریح کرد: در میان 20 قلم اصلی صادرات ترجیحی ایران به اوراسیا، به ترتیب پسته بیش از 46 درصد، کیوی با 27 درصد و انگور خشک با 10 درصد بیشترین سهم صادراتی را شامل شده است. همچنین در 20 قلم نخست واردات ترجیحی کشور از مجموعه کشورهای اوراسیا، به ترتیب جو 45 درصد، ذرت دامی با 26 درصد و روغن دانه آفتابگردان با 17 درصد سهم اصلی واردات ترجیحی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

  گفتنی است؛ پنج کشور فدراسیون روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان شرکای اقتصادی و تجاری ایران با اوراسیا هستند.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۲۷
    • بازار امروز ۲۲۶
    • بازار امروز ۲۲۵
    • بازار امروز ۲۲۴
    • بازار امروز ۲۲۳
    • شماره ۲۲۱
    • بازار امروز ۲۲۰
    • بازار امروز ۲۱۹
    • شماره ۲۱۸ بازار امروز
    آخرین بروزرسانی ۱۰ روز پیش
    آرشیو