عصر خودرو

پیمان سپاری ارزی بستری برای قاچاق زعفران

عصر بازار- تعهد پیمان سپاری ارزی به دلیل برگشت ارز حاصل از صادرات از مهمترین مشکلات صادر کنندگان زعفران است که زمینه را برای قاچاق این محصول فراهم می کند.

پیمان سپاری ارزی بستری برای قاچاق زعفران
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از باشگاه خبرنگاران، حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی  گفت: از سطح زیر کشت 116 هزار هکتار زعفران تولید حدود 430-440 تنی این محصول پیش بینی شده است.

  وی با اشاره به اینکه هر چند امسال در تولید زعفران افزایش 30 درصدی داشتیم، اما در صادرات این محصول با کاهش قابل ملاحظه‌ای مواجه شدیم. بطوریکه در سال 97، 280 تن زعفران به ارزش 351 میلیون دلارصادر شد و در 9 ماه اول سال 98، 186 تن زعفران به ارزش 199 میلیون دلار صادر شده است.

  وی تعهد پیمان سپاری ارزی را مهمترین مشکل صادر کنندگان زعفران دانست و افزود: برگشت ارز حاصل از صادرات زمینه را برای قاچاق این محصول فراهم کرده است و اگر مشکل پیمان سپاری ارز حل شود علاوه بر اینکه صادرات زعفران رونق می‌گیرد از قاچاق این محصول جلوگیری خواهد شد.

  وی ادامه داد: حمل و نقل، تحریم‌ها و بالا بودن سود تسهیلات بخش دولتی در قسمت صنایع و بازرگانی از دیگر مشکلات صادر کنندگان است و اگر سود تسهیلات بانکی پایین باشد و پرداخت وام‌ها تسهیل شود بخشی از مشکلات صادرکنندگان حل خواهد شد.

  زینلی تصریح کرد: با تقویت بخش خصوصی و حضور صادرکنندگان در نمایشگاه‌های خارجی شاهد پیشرفت تجار درعرصه‌های بین المللی و افزایش صادرات و ارز آوری این محصول برای کشور خواهیم بود.

  مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در پایان گفت: با مکانیزه کردن تولید و برداشت زعفران به دنبال کاهش هزینه‌های تولید این محصول، افزایش درآمد خالص کشاورز و افزایش ارزش افزوده این محصول هستیم.

  97 درصد زعفران جهان را ایران تولید می‌کند
  علی جلالی رییس کمیته بین المللی بازار گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: ایران 97 درصد زعفران دنیا را تولید می‌کند، اما سهم تجارت جهانی این محصول فقط 3 در صد است.

  وی افزود: علت این کاهش تجارت موانعی است که بر سر راه صادرات این محصول وجود دارد. موانعی، چون ضعف تکنولوژی، بروکراسی صادراتی مانند کد سفر، کیف پول بانکی که در مسیر صادرات ترمز ایجاد می‌کند و تولیدکننده را از کار اصلی خود دور می‌کند و درگیر بروکراسی صادراتی می‌شود.

  وی با بیان اینکه ورود تکنولوژی‌های جدید نیازمند حمایت مسئولین ذی ربط است، ادامه داد: از تولید کنندگان و صادر کنندگان زعفران در تخصیص ارز حمایت نمی‌شود و ثابت نبودن قیمت ارزباعث شده تا نتوانیم تکنولوژی‌های جدید دنیا را وارد کشور کنیم و حتی برخی از کارخانجاتی که دستگاه‌های جدید را وارد کشور کرده اند به دلیل مشکلات ارزی در گمرک معطل مانده اند.

  جلالی تصریح کرد: به عنوان صادر کننده باید باید بخشی از ارز را به صورت ارز آزاد به چرخه بانکی برگردانم که این امر طبق قوانین کشور ممنوع است، ولی کار ممنوع را از ما می‌خواهند انجام دهیم.

  وی گفت: صادر کننده مجبور است این ارز را از بازار آزاد تهیه کرده و در اختیار سیستم بانکی قرار دهد که این خود باعث قاچاق زعفران می‌شود و کسانی که کمتر قانون مدار هستند رو به قاچاق این محصول می‌آورند به طوری که زعفران ایرانی از مرز به افغانستان قاچاق می‌شود و به اسم زعفران افغانستانی به کشور‌های اروپای غربی و سایر کشور‌ها صادر می‌شود.

  کشاورزی قراردادی راه نجات قاچاق زعفران
  عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: دستگاه‌های مسئول و گمرک قاچاق زعفران را باید جدی‌تر بگیرند و مبادی خروجی را به شدت کنترل کنند.

  وی افزود: هرچند با قاچاق این محصول ارزشمند مخالفیم، ولی اقدام رسمی از سوی وزارت جهاد کشاورزی انجام نمی‌شود و باید دستگاه‌های ذی ریط در این خصوص وارد کار شوند.

  سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: تلاش براین است تا از صادرات فله‌ای و قاچاق زعفران جلوگیری شود و راهش این است که وارد تجارت کشاورزی قراردادی با کشور‌های مقصد صادرات این محصول شویم.

  برچسب ها