عصر خودرو

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران تشریح کرد:

نحوۀ ترخیص کالاهای گروه ۴ دارای ثبت سفارش

عصر بازار- گزارش گمرک جمهوری اسلامی درمورد اقلام مشمول مصوبه اخیر هیات وزیران درباره نحوۀ ترخیص کالاهای گروه ۴ دارای ثبت سفارش منتشر شد.

نحوۀ ترخیص کالاهای گروه ۴ دارای ثبت سفارش
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از فارس ، مهرداد ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با هدف شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات ، گزارش شفافی  در مورد اقلام مشمول مصوبه اخیر هیات وزیران درباره نحوۀ ترخیص کالاهای گروه 4 دارای ثبت سفارش ارائه داد و سهم « پوشاک» و « پیانو » تا « ژل های تزریقی » و « غذای حیوانات و پرندگان » را تشریح کرد.

  معاون امور گمرکی گمرک ایران درخصوص مصوبه صادره از سوی هیأت وزیران درخصوص تعیین تکلیف کالاهای گروه 4 دارای ثبت سفارش اعلام کرد : هیأت وزیران در جلسه 16 بهمن ماه 1398 به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارائی و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری ایران مصوبه مذکور را در مورد تعیین تکلیف کالاهای گروه چهار دارای ثبت سفارش رسوب شده در بنادر و گمرکات تصویب و در تاریخ 29 بهمن ماه 1398 ، نسبت به ابلاغ این مصوبه اقدام نموده است .

  ارونقی در ادامه با اشاره به اینکه کلیۀ این اقلام قبل از ممنوعیت وارد بنادر و گمرکات شده و بدلایل مختلف صاحبان کالا نتوانسته اند در مهلت های قانونی قبلی نسبت به ترخیص این کالاها اقدام کنند، افزود: پیشنهادات صورت پذیرفته در راستای تعیین تکلیف کالاهای رسوب شده در بنادر و گمرکات کشور و رعایت حقوق مکتسبه ای بوده که برای صاحبان این کالاها ایجاد شده است و چنانچه اقلامی مشمول شرایط مندرج در مصوبۀ ابلاغی از نظر تاریخ ثبت سفارش، تاریخ قبض انبار یا تاریخ بارنامه نشوند، به هیچ عنوان قابلیت ترخیص نخواهند داشت و باید با توجه به قوانین مربوطه نسبت به اعادۀ آنها به خارج از کشور اقدام شود.

  معاون امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: به نظر می رسد اینکه درباره اقلام مشمول این مصوبه به صورت کلی اظهار نظر شود و نام چند قلم از این کالاهای دپوشده بزرگنمایی شده و گمرک متهم به ارائه پیشنهاد در راستای ورود کالاهای ممنوعه شود و یا دولت متهم به آزادسازی بعضی کالاهای ممنوعه شود صحیح نباشد؛ چراکه در مورد تعیین تکلیف این کالاها پیگیری‌های متعددی از سوی مراجع مختلف صورت پذیرفته و جلسات کارشناسی لازم با حضور تمامی دستگاههای ذیربط و ذیصلاح تشکیل و نهایتاً تصمیم لازم اتخاذ و باستناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نحوۀ اقدام دراین خصوص مصوب و ابلاغ شده است.

  ارونقی با اشاره به ارزش و نوع این اقلام اضافه کرد: همان گونه که قبلاً نیز این موضوع شفاف سازی شده است اقلام مشمول این مصوبه از ارزشی معادل 60 تا 70 میلیون یورو برخوردارند که لازم است به ارزش و نوع برخی کالاها در میان این اقلام توجه شود.

  به گفته وی مطابق بررسی های انجام شده و سوابق موجود، حدود 27 هزار یورو از این کالاها اسباب بازی بوده که در سه ماهه اول سال 1397 و زمانی که ممنوعیتی برای کالا اعلام نشده بود وارد و در یکی از گمرکات دپو شده است. حدود 206 هزار یورو از این کالاها پیانو و ویالون می باشد که طی سه فقره ثبت سفارش در سال 1396 ، به یکی از گمرکات رسیده و در یکی از بنادر دپو شده و علیرغم تمدید ثبت سفارش در یک مرحله ، نماینده صاحب کالا موفق به اظهار کالا به گمرک در مهلت یک ماهه اعطائی طی مصوبات قبلی جهت ترخیص کالا نشده است.

  ارونقی گفت : حدود 11 میلیون و 425 هزار یورو از این کالاها ، پوشاک در انواع مختلف بوده که علیرغم صدور ثبت سفارش، بدلیل عدم تأیید منشأ ارز توسط مرجع ذیربط و عدم اظهار کالا به گمرک و اخطارهای صورت پذیرفته درخصوص پایان مهلت ماندگاری کالا، صاحب کالا نسبت به مرجوع نمودن این کالاها که موضوع 11 فقره ثبت سفارش را شامل می شود اقدام نموده و می توان گفت هیچ پوشاکی درحال حاضر در گمرکات و بنادر وجود ندارد که مشمول این مصوبه شود.

  معاون امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به میزان ژل های تزریقی موجود در گمرک گفت: تمامی ژل های تزریقی موجود در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) که ارزش آنها به 5 میلیون و 800 هزارو 915 یورو برآورد می گردد دارای ثبت سفارش بانکی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و حتی دارای کد رهگیری بانک نیز می باشند.

  موضوع این ژل ها بدین صورت است که این کالاها در فصل 30 جدول تعرفه ثبت سفارش شده‌اند که در گروه کالائی 2 قرار دارد و با این وضعیت، هم ثبت سفارش آنها مورد تأیید قرار گرفته و هم منشأ ارز آنها تأیید شده است، لیکن براساس اعلام نظر سازمان جهانی گمرک درخصوص این کالا (ژل های تزریقی)، گمرک فصل 33 جدول تعرفه را برای طبقه بندی این کالاها صحیح اعلام نموده که ردیف تعرفۀ استنباطی در گروه 4 کالائی قرار گرفته و بدین لحاظ از ترخیص این کالا جلوگیری به عمل آمده است.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز ۲۲۳
  • شماره ۲۲۱
  • بازار امروز ۲۲۰
  • بازار امروز ۲۱۹
  • شماره ۲۱۸ بازار امروز
  • شماره ۲۱۷
  • شماره ۲۱۶
  • شماره ۲۱۴
  • شماره ۲۱۳ بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۱۵ روز پیش
  آرشیو