عصر خودرو

تقاضای کم سابقه برای اوراق قرضه دلاری

عصر بازار-وزارت خزانه‌داری آمریکا از رسیدن تقاضای خرید اوراق قرضه دلاری به بالاترین سطح هفت سال اخیر خبر داد.

تقاضای کم سابقه برای اوراق قرضه دلاری
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، با اعمال سیاست نرخ بهره منفی در ژاپن و منطقه یورو، اکنون تقاضا برای خرید اوراق دلاری افزایش پیدا کرده تا جایی که طبق اعلام وزارت خزانه داری آمریکا، میزان خرید اوراق قرضه دلاری به بالاترین سطح هفت سال اخیر خود رسیده است.

  در دوازده ماه منتهی به دسامبر سرمایه‌گذاران خارجی در مجموع 6.696 تریلیون دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری را خریداری کرده اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه منتهی به ماه قبل 425 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. در بین کشورهای مختلف بیشترین افزایش خرید این اوراق مربوط به ژاپنی ها با 115 میلیارد دلار افزایش و منطقه یورو با 100 میلیارد دلار افزایش بوده است.

  گنادی گلدبرگ، استراتژیست نرخ گذای در موسسه " تی دی سکیوریتیز" گفت: بحث میزان بازدهی اوراق در این تغییر محسوس، کاملا مشهود است. بیشترین افزایش خرید مربوط به ژاپن و منطقه یورو بوده که در هر دو منطقه نیز سیاست نرخ بهره منفی اعمال می شود.

  ژاپن اکنون 1.154 تریلیون دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا را در اختیار دارد که بیش از هر کشور دیگری در جهان است. چین با در اختیار داشتن 1.069 تریلیون دلار اوراق در رده دوم قرار دارد هر چند که برای ششمین ماه متوالی مجموع اوراق در اختیار این کشور روندی نزولی را طی کرده و نسبت به ماه قبل 54 میلیارد دلار افت کرده است.

  بر مبنای ماهانه نیز در ماه دسامبر سرمایه گذاران خارجی 41.07 میلیارد دلار اوراق قرضه دلاری خریداری کرده‌اند که از اوت 2018 بی سابقه بوده است. هم‌چنین در همین ماه سرمایه گذاران خارجی 22.15 میلیارد دلار سهام در بازار آمریکا خریده اند که نسبت به ماه قبل بیش از 2.5 برابر شده است. از سوی دیگر نیز 18.7 میلیارد دلار سهام توسط اتباع خارجی در بازارهای این کشور به فروش رسانده شده است.

  برچسب ها