عصر خودرو

کاهش قیمت نفت ازسرگرفته شد

عصر بازار- قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه که سرمایه گذاران منتظر انتشار آمار اقتصادی در آسیا و بررسی تاثیر اپیدمی ویروس کرونا بر تقاضا برای نفت بودند، پایین رفت.

کاهش قیمت نفت ازسرگرفته شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت با 33 سنت کاهش، به 56 دلار و 99 سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت برنت هفته گذشته 5.2 درصد رشد کرد که بزرگترین رشد هفتگی از سپتامبر سال 2019 بود.

  بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 13 سنت کاهش، به 51 دلار و 92 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا هفته گذشته 3.4 درصد رشد داشت.

  رشد هفتگی بهای نفت که نخستین رشد هفتگی از اوایل ژانویه بود، تحت تاثیر امیدواری به اقدامات چین برای حمایت از رشد اقتصادی در بحبوحه شیوع ویروس کرونا روی داد. چین بزرگترین واردکننده نفت در جهان است و افت تقاضای این کشور بازار جهانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  گزارش آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده که تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه اول امسال به میزان 435 هزار بشکه در روز نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش پیدا خواهد کرد که نخستین کاهش سه ماهه تقاضای جهانی از زمان بحران مالی سال 2009 محسوب می‌شود.

  تحلیلگران در موسسه "کپیتال اکونومیکس" اظهار کرده‌اند هنوز زود است ارزیابی پیامدهای اقتصادی بلندمدت این اپیدمی آغاز شود. در هفته جاری گزارش شاخص مدیران خرید بخش تولید در فوریه به خصوص برای آسیا مورد توجه خواهد بود تا تاثیر این اپیدمی بر زنجیره تامین بخش تولید ارزیابی شود. انتظار می‌رود این آمار ضعیف باشد اما اگر بهتر از حد مطلوب باشند، قیمت کالاهای صنعتی ممکن است رشد بیشتری پیدا کنند.

  سرمایه گذاران همچنین منتظر تصمیم اوپک و متحدانش شامل روسیه درباره کاهش بیشتر تولید در واکنش به شیوع ویروس کرونا و مقابله با اشباع عرضه به دلیل افت تقاضا هستند. این گروه که به اوپک پلاس معروف است، در حال حاضر پیمان محدودیت عرضه 1.7 میلیون بشکه در روز را تا پایان مارس اجرا می‌کند.

  بر اساس گزارش رویترز، کمیته فنی اوپک پلاس دو هفته پیش کاهش 600 هزار بشکه در روز تولید گروهی علاوه بر محدودیت عرضه فعلی که این گروه در حال حاضر اعمال می‌کند، را پیشنهاد کرد اما روسیه از این پیشنهاد حمایت نکرد.

  در این بین، خالد الفاضل، وزیر نفت کویت اظهار کرد تولید نفت خام از میادین نفتی مشترک با عربستان سعودی در منطقه حائل تا پایان سال به 550 هزار بشکه در روز خواهد رسید. تولید آزمایشی این منطقه از روز یکشنبه آغاز شد.

  عربستان سعودی و کویت در دسامبر توافقی را برای ازسرگیری تولید نفت این منطقه پس از گذشت بیش از چهار سال از توقف آن امضا کردند و وزیران نفت دو کشور اعلام کردند که ازسرگیری تولید این منطقه روی پایبندی آنها به پیمان کاهش تولید اوپک پلاس تاثیری نخواهد گذاشت.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز ۲۲۳
  • شماره ۲۲۱
  • بازار امروز ۲۲۰
  • بازار امروز ۲۱۹
  • شماره ۲۱۸ بازار امروز
  • شماره ۲۱۷
  • شماره ۲۱۶
  • شماره ۲۱۴
  • شماره ۲۱۳ بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۱۵ روز پیش
  آرشیو