عصر خودرو

صادرات تخم‌مرغ ترکیه به سوریه و کویت پس از ممنوعیت عراق

عصر بازار- صادرات تخم‌مرغ ترکیه به کویت و سوریه در ۲۰۱۹ پس از ممنوعیت واردات تخم مرغ در عراق در سال گذشته رکورد زد.

صادرات تخم‌مرغ ترکیه به سوریه و کویت پس از ممنوعیت عراق
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از تسنیم، پس از ممنوعیت واردات تخم مرغ در عراق در سال گذشته، صادرکنندگان ترکیه مجبور شدند به دنبال بازار جدیدی باشند، به این ترتیب صادرات تخم‌مرغ ترکیه به کویت و سوریه در 2019 رکورد زد.

  طبق اطلاعات موسسه آمار ترکیه، ترک استات، کل صادرات تخم مرغ این کشور در 2019 به 215.82 میلیون دلار رسید که 38 درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش داشت.

  دلیل اصلی کاهش صادرات این کشور ممنوعیت واردات تخم مرغ در عراق بود. قبل از این ممنوعیت، عراق 70 درصد صادرات تخم‌مرغ ترکیه را تشکیل می‌داد.

  دولت عراق در ماه آوریل، به تدریج  ممنوعیت واردات برخی محصولات خاص از کشورهای منطقه از جمله ترکیه  را اجرایی کرد. این ممنوعیت شامل واردات تخم مرغ، ماکیان، گوشت، آشامیدنی‌ها، نمک، انواع نودل و پاستا می شد.

  وزیر بازرگانی عراق ماه گذشته اعلام کرد اقدامات این کشور بر 800 میلیون دلار از صادرات ترکیه تاثیر گذاشته است.

  در این بین، صادرکنندگان ترکیه به دنبال بازارهای جدیدی برای محصولات خود بودند و صادرات تخم مرغ آنها به سوریه در 2019، 12715 درصد افزایش یافت و در 2019 به 41 میلیون دلار رسید. این رقم قبلا 320161 دلار بود. صادرات تخم مرغ ترکیه به کویت هم 2000 درصد افزایش داشت و به 31.64 میلیون دلار رسید .

  صادرکنندگان ترکیه در ماه اکتبر اولین محموله تخم مرغ خود را به آمریکا هم فرستادند. آنها آمریکا را به عنوان مقصدی دراز مدت در نظر گرفته اند.

  ابراهیم افیون، رئیس مجمع تولید کنندگان تخم مرغ ترکیه گفت صادرات تخم مرغ ترکیه به عراق پس از اجرای ممنوعیت در ماه می کاملا متوقف شده است و برخی تولیدکنندگان مجبور شدند تخم مرغ ها را به قیمت تولید بفروشند.

  ممنوعیت تخم مرغ در ماه می تبدیل به یک بحران بزرگ شد چون درهای بزرگترین بازار تخم مرغ ترکیه ناگهان به روی صادرکنندگان بسته شد. این بازار 70 درصد صادرات آنها را دریافت می کرد.

  افیون گفت آمار ترک استات نشان می دهد تاجران عراقی این ممنوعیت را با خرید تخم مرغ ترکیه از طریق سوریه و کویت دور می زنند. وی اضافه کرد صادر کنندگان ترکیه در حال حاضر در فکر وارد شدن به بازار آفریقا هستند.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۲۷
    • بازار امروز ۲۲۶
    • بازار امروز ۲۲۵
    • بازار امروز ۲۲۴
    • بازار امروز ۲۲۳
    • شماره ۲۲۱
    • بازار امروز ۲۲۰
    • بازار امروز ۲۱۹
    • شماره ۲۱۸ بازار امروز
    آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
    آرشیو