عصر خودرو

تورم آلمان در بالاترین سطح شش ماه اخیر

عصر بازار- نرخ تورم آلمان پس از سه ماه کاهش سرانجام صعودی شد.

تورم آلمان در بالاترین سطح شش ماه اخیر
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی یعنی آلمان در دوازده ماه منتهی به ژانویه با 0.2 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 1.5 درصد رسید.

  این نرخ تورم که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور از ژوئیه سال 2019  تاکنون محسوب می‌شود بیش از همه تحت تاثیر تورم بخش با 3.4 درصد قرار داشته است و پس از ‌آن نیز مواد غذایی با 2.3 درصد و تنباکو با 4.4 درصد قرار دارند.

  از سوی دیگر اما نرخ تورم در بخش خدمات کاهشی بوده است و از 1.8 درصد در ماه قبل به 1.4 درصد در ماه ژانویه کاهش پیدا کرده است. نرخ تورم تعدیل شده نیز تا پایان ماه ژانویه 1.6 درصد اندازه‌گیری شده است.

  متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های 1950 تا 2019 برابر با 2.37 درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر 1951 با 11.54 درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی 7.62 درصدی ماه ژوئن سال 1950 بوده است.

  بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در ماه نوامبر منفی 0.8 درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل خود تغییری نکرده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در ماه ژانویه به 1.4 درصد رسیده است.

  از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر همسایه آلمان یعنی مجارستان نیز افزایشی بوده است و تورم این کشور در دوازده ماه منتهی به ژانویه با 0.7 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به 4.7 درصد رسیده که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور از دسامبر 2012 بوده است.

  در بین بخش های مختلف بیشترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با 6.9 درصد بوده و حمل نقل با 6.6 درصد در رده بعدی قرار دارد. کمترین تورم نیز در لوازم منزل با 2.1 درصد و خدمات با 2.2 درصد به ثبت رسیده است.

  بر مبنای ماهانه نرخ تورم مجارستان 0.9 درصد اندازه گیری شده که 0.6 درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و نوشیدنی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه ژانویه به 3.9 درصد رسیده که 0.4 درصد بیشتر از رقم ثبت شده در دوره منتهی به ماه قبل بوده است.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز ۲۲۳
  • شماره ۲۲۱
  • بازار امروز ۲۲۰
  • بازار امروز ۲۱۹
  • شماره ۲۱۸ بازار امروز
  • شماره ۲۱۷
  • شماره ۲۱۶
  • شماره ۲۱۴
  • شماره ۲۱۳ بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۲۰ روز پیش
  آرشیو