برنجعصر خودرو

فرانسه از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت می‌کند

عصر بازار- برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه می‌گوید این کشور قصد دارد موضوع افزایش صد درصدی تعرفه‌های گمرگیِ برخی محصولات فرانسوی توسط ایالات متحده آمریکا را در سازمان تجارت جهانی طرح کند و تصمیم‌گیری در این باره را به این سازمان واگذار کند.

فرانسه از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت می‌کند
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا، رابرت لایت‌هیزر، نماینده تجاری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که واشنگتن تعرفۀ واردات برخی محصولات فرانسوی از جمله ماست و انواع پنیر، نوشیدنی‌های الکلی مانند شامپاین، لوازم آرایشی، کیف دستی و وسایل آشپزخانه را تا صد درصد افزایش خواهد داد.

  این کار به تلافی تصمیم فرانسه در اخذ مالیات بر خدمات دیجیتالی شرکتهای آمریکایی انجام می‌شود.

  دونالد ترامپ بارها از سیاستهای مالیاتی فرانسه انتقاد کرده است و می‌گوید که وضع «ناعادلانه» اینگونه مالیات‌ها، به شرکتهای آمریکاییِ فعال در بخش فناوری‌های دیجیتال ضربه می‌زند.

  برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه روز یکشنبه گفت: «ما آماده‌ایم که تمام راهها را امتحان کنیم حتی به یک دادگاه بین‌المللی و سازمان تجارت جهانی برویم.» او تاکید کرد مجازاتهای طرح شده از سوی آمریکا «هیچ مبنای قانونی» ندارند زیرا مالیات وضع شده بر خدمات دیجیتالی شرکتها «تبعیض‌آمیز» نیستند و همه شرکتها از جمله شرکتهای فرانسوی، چینی و آمریکایی را دربرمی‌گیرند.

  با وضع مالیات دیجیتالی، بر گردش مالی خدمات دیجیتالی شرکتهای موسوم به «Gafa» در فرانسه 3 درصد مالیات وضع می‌شود. این قانونِ مالیاتی، آن دسته از شرکتهایی را شامل می‎شود که دست‌کم 750 میلیون یورو در جهان و 25 میلیون یورو در فرانسه درآمد داشته باشند.

  کلمۀ «Gafa» از حروف اول نام چهار شرکت بزرگ فعال در عرصۀ دیجیتال یعنی گوگل، آمازون، فیسبوک و اپل ساخته شده است.

  برچسب ها