برنجعصر خودرو

فائو:

قیمت جهانی مواد غذایی گران شد

عصر بازار- جدیدترین گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان داد که قیمت جهانی مواد غذایی در ماه میلادی گذشته به دلیل رشد قیمت گوشت و روغن‌های گیاهی، افزایش داشته است.

قیمت جهانی مواد غذایی گران شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱:۰۰

  به‌ گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ‌ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در نوامبر به 177.2 واحد رسید که 2.7 در مقایسه با اکتبر و 9.5 درصد در مقایسه با نوامبر سال 2018 افزایش داشت. این شاخص اکنون در بالاترین سطح خود در 26 ماه گذشته قرار دارد.

  شاخص قیمت غلات فائو به دلیل صادرات بالا و رقابت شدید میان تولیدکنندگان جهان که روی قیمت‌های گندم تاثیر گذاشت، در نوامبر 1.2 درصد کاهش پیدا کرد و به 162.4 واحد رسید. قیمت برنج تحت تاثیر عرضه محصول جدید به بازار که قیمتها را تحت فشار کاهشی قرار داد، به پایین‌ترین حد در شش ماه اخیر رسید.

  شاخص قیمت روغن‌های خوراکی فائو 10.4 درصد رشد کرد و به 150.6 واحد رسید که بالاترین حد از ماه مه سال 2018 بود. رشد قیمت روغن پالم که به دلیل تقاضای بالا برای واردات تقویت شد و استفاده فزاینده از بیودیزل و نگرانی‌ها نسبت به کمبود احتمالی عرضه در رشد این شاخص تاثیر بسزایی داشت.

  همچنین شاخص قیمت گوشت بزرگترین رشد ماهانه را از ماه مه سال 2009 داشت و با 4.6 درصد رشد نسبت به اکتبر، به 190.5 واحد رسید و گوشت گاو و گوسفند به دلیل تقاضای بالا از سوی چین و تقاضا در آستانه تعطیلات سال نوی میلادی، شدیدترین افزایش قیمت را داشتند.

  شاخص قیمت شکر به دلیل پیش بینی وجود تقاضای بالاتر، در نوامبر 1.8 درصد نسبت به اکتبر رشد کرد و به 181.6 واحد رسید.

  شاخص قیمت لبنیات فائو پس از کاهش در دو ماه گذشته، به 192.6 واحد رسید که نسبت به اکتبر اندکی افزایش داشت.

  بر اساس گزارش رویترز، فائو پیش‌بینی خود از تولید جهانی غلات در سال 2019 را به میزان 0.4 درصد بالا برد و تولید غلات را 2.714 میلیارد تن برآورد کرد. طبق پیش بینی این نهاد سازمان ملل، تولید جهانی گندم با 4.8 درصد افزایش نسبت به سطح سال 2018 به 766.4 میلیون تن و تولید برنج با 0.5 درصد کاهش نسبت به سال 2018، به 515 میلیون تن خواهد رسید.

  برچسب ها