عصر خودرو

کارشناس اقتصادی:

بازارچه‌های مرزی فرصتی مهم برای مصون سازی کشور از تحریم

عصر بازار- حق شناس گفت: ایران فرصت‌های بی نظیری در بازارچه‌های مرزی، مناطق آزاد تجاری و همسایگی با ۱۵ کشور اطراف خود دارد که این موارد مهم‌ترین روش‌ها برای مصون سازی کشور از تحریم به شمار می رود.

بازارچه‌های مرزی فرصتی مهم برای مصون سازی کشور از تحریم
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از میزان، هادی حق شناس در خصوص شرایط تقویت تولید داخل اظهار کرد: مهم‌ترین راهکاری که برای تقویت بنیان تولید در اقتصاد ایران ضرورت دارد موضوع بهبود فضای کسب و کار است و امروز ایران دارای شاخص بهبود کسب و کار با رقم 126 است که این شاخص ترکیبی از 10 مورد دیگر است.

  وی افزود: از 10 شاخص بهبود فضای کسب و کار فقط یک مورد مربوط به مبادله تجاری بوده که مربوط به ارتباط به خارج از کشور است و موارد دیگر مربوط به حساب بانکی، آغاز هر فعالیت جدید، فرآیند ورشکستگی یا ایجاد شرکت، فرآیند اخذ مالیات و ... است.

  این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بخش عمده شاخص بهبود فضای کسب و کار به نظام اداری، مالی، پولی و ارزی داخل کشور باز می‌گردد و زمانی که فرآیند نظام اداری ایران سریع نیست این فضای کسب و کار را متاثر خواهد کرد.

  حق شناس مطرح کرد: زمانی که اقدام به رفع موانع کسب و کار می‌کنیم نباید تنها به سراغ تکنولوژی و سرمایه برویم، گرچه این موارد اساس عامل‌های بهبود تولید در اقتصاد ایران است و قطعا هر قدر که ما از تکنولوژی روز دنیا عقب بمانیم کالای ما کمتر طرفدار خواهد داشت.

  وی یادآور کرد: طبیعی است که تولید داخل باید با کیفیت مطلوب صورت گیرد، اما این فرآیندی که منتج به تولید می‌شود طولانی است و نظام اداری به آن افزوده می‌شود.

  این کارشناس اقتصادی در توضیح لزوم افزایش بهره وری در اقتصاد کشور گفت: بهره وری در اقتصاد ایران یکی دیگر از مقوله‌های مهم است و با توجه به برنامه‌های 5 سال اخیر قرار بوده تا 8 واحد رشد اقتصادی هدف گذاری شود و  2.5 واحد از آن ناشی از بهره وری باشد، ولی بهره وری تفاوتی در نظام ادرای دولتی و یا بخش خصوص ندارد و در مجموع بهره وری یک عامل مهم در تقویت بنیان‌های تولید در اقتصادی ایران است.

  حق شناس در خصوص راهکار‌های مصون سازی کشور از تحریم اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری بیان کردند دور زدن تحریم یک تاکتیک و تقویت تولید یک راهبرد است و در حال حاضر هدف باید این باشد تا بتوانیم راهکاری برای تولید محوری اقتصادی ایران مطرح کنیم.

  وی تاکید کرد: با توجه به اینکه  با 15 کشور همسایه هستیم و در بین 200 کشور  جهان از جمله کشور‌های محدود به شمار می رویم که این تعداد همسایه داریم طبیعتا به راحتی می‌شود نیاز‌های هر یک از این کشور‌ها را تامین کرد.

  این کارشناس اقتصادی بیان کرد: تقویت بازارچه‌های مرزی برای مرز نشینان از اهمیت ویژه برخوردار است که هم مرز نشینان تقویت می‌شوند و هم مصون سازی از تحریم در کشور محقق می‌شود.

  حق شناس مطرح کرد: ایران فرصت‌های بی نظیری در بازارچه‌های مرزی، مناطق آزاد تجاری و همسایگی با 15 کشور اطراف دارد که این موارد مهم‌ترین روش‌ها برای مصون سازی از تحریم به شمار می‌آیند و در کنار این موارد مهم‌ترین عامل تقویت تولید در اقتصاد کشور محسوب می شود.

  برچسب ها