برنجعصر خودرو

رییس اتاق بازرگانی تهران خبر داد:

مذاکره برای ایجاد پلتفرم تهاتر کالا بین ایران و چین

عصر بازار- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از مذاکراتی برای ایجاد پلتفرم تهاتر کالا بین ایران و چین خبر داد.

مذاکره برای ایجاد پلتفرم تهاتر کالا بین ایران و چین
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایبِنا، مسعود خوانساری که صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران سخن می‌گفت، این خبر را اعلام کرد.

  رییس اتاق تهران به گزارش اخیر بانک جهانی اشاره و اعلام کرد: براساس این گزارش تولید ناخالص دنیا به 85 تریلیون دلار رسیده که سهم 15 کشور اول دنیا از این رقم 75 درصد بوده است. وی سهم تولید ناخالص داخلی آمریکا را 23.8 و چین را 15.86 درصد از تولید ناخالص دنیا عنوان کرد و افزود: این رقم برای ایران 53 صدم درصد بوده و ما در رتبه بیست و هفتم دنیا قرار داریم.

  خوانساری از سومین بحران بزرگ بین‌المللی بعد از رکود بزرگ 1929 و 2008 خبر داد و گفت: براساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، علت بحران اخیر تلاش هند و روسیه و برخی از کشورهای دیگر برای کنار گذاشتن دلار از مبادلات خود است. این موضوع باعث شفاف شدن بدهی دولت آمریکا خواهد شد. وی توضیح داد: عوامل مختلفی مانند جنگ تجاری آمریکا و چین، مشکلات اتحادیه اروپا و برگزیت و ... دلایل این بحران خواهند بود.

  وی با اشاره به سفر هیاتی از اتاق تهران به چین در هفته گذشته اظهار داشت: نماینده بانک مرکزی و فریال مستوفی رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه و چندین نفر از اعضای اتاق بنده را در این سفر همراهی می‌کردند.

  رییس اتاق تهران ادامه داد: در این سفر با اتاق‌های بازرگانی چین، پکن، شانگهای، انجمن صنایع کوچک و متوسط و همچنین ایرانیان مقیم پکن و شانگهای دیدارهایی داشتیم. خوانساری از اتصال سایت‌های اتاق‌های بازرگانی ایران و چین به یکدیگر با زبان‌های فارسی و چینی خبر داد و گفت: با اتاق چین توافق کردیم تا یک کمیته داوری مشترک برای بررسی اختلافات تشکیل دهیم.

  وی در خصوص اتاق بین المللی چین نیز اظهار داشت: این اتاق متعلق به بخش خصوصی چین است و بیش از 500 شرکت بزرگ عضو آن هستند. خوانساری اعلام کرد: اتاق بین‌المللی چین از سال 2012 تا 2019 بیش از 2200 میلیارد دلار در خارج از این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند و اعلام کردند آماده هستند تا به طور غیرمستقیم در صنایع معدنی و زودبازده ایران هم سرمایه‌گذاری کنند.

  رییس اتاق تهران میزان هزینه‌کرد اتباع چین در بخش گردشگری را 120 میلیارد دلار در سال 2018 اعلام کرد و اظهار داشت: پیش بینی می‌شود این رقم تا سال آینده به 200 میلیارد دلار برسد و ظرفیت بالایی برای همکاری در گردشگری با چین داریم.

  وی به رتبه ملی کسب‌وکار ایران اشاره کرد و گفت: اقداماتی را در اتاق تهران برای کاستن از رتبه ایران آغاز کرده‌ایم. بخشنامه‌ای را سازمان ثبت شرکت‌ها دارد که براساس آن ثبت شرکت برای افراد دارای سوءپیشینه ممنوع است، ولی این موضوع خلاف قانون تجارت است.

  خوانساری ادامه داد: برای برطرف کردن این موضوع، نامه‌ای را برای لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور ارسال کردیم و امیدوار هستیم با رای دیوان عدالت اداری، بخشنامه سازمان ثبت شرکت‌ها درباره عدم سوءپیشینه کم لن یکن شود.

  برچسب ها