عصر خودرو

رئیس بنیاد گندمکاران

حداقل قیمت گندم سال زراعی جدید ۲۵۵۰ تومان است

عصر بازار- رئیس بنیاد گندمکاران کشور گفت: طبق نرخ تورم و آنالیز قیمتی کارشناسی شده در تیرماه امسال، قیمت حداقلی خرید تضمینی گندم سال زراعی جدید ۲ هزارو ۵۵۰ تومان با سود ۲۰ درصد تعیین شده تا دولت در سال آتی نیز دچار مشکل در خرید ضمینی نشود.

حداقل قیمت گندم سال زراعی جدید ۲۵۵۰ تومان است
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا، علی قلی ایمانی» روز سه شنبه با بیان اینکه  قیمت مزبور برای حمایت از کشاورزان در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، افزود: گفته می شود نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم وزارت جهاد کشاورزی بیش از نرخ مذکور است که در صورت تصویب شرایط برای کشاورزان  و دولت مساعد خواهد شد.

  وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی نرخ خرید تضمینی گندم را به شورای اقتصاد ارایه داده است تصریح کرد: طبق قانون شورای اقتصادی نیز باید تا پایان شهریورماه جاری قیمت خرید تضمینی گندم را اعلام کند تا کشاورزان نسبت به کشت گندم اقدام کنند در غیراینصورت ممکن است با کاهش کشت گندم توسط تولیدکنندگان روبرو شویم که این امر می تواند خودکفایی کشور در امر گندم را با مخاطراتی مواجه سازد.

  نابسامانی خرید تضمینی ناشی از پایین بودن قیمت ها

  رئیس بنیاد گندمکاران خرید تضمینی گندم را در زراعی جاری نزدیک هشت میلیون تن دانست و گفت: این درحالیست که امسال نیز بیش از 13 میلیون تن گندم در کشور تولید شد که انتظار می رفت دولت حداقل بین 10 میلیون و 500 هزارتن تا 11 میلیون تن آن را خریداری کند اما پایین بودن قیمت خرید گندم موجب نابسامانی در خرید تضمینی این محصول شد و در عین حال دولت بین دو تا سه میلیون تن گندم از کشاورزان کمتر خریداری کرده است.

  ایمانی افزود: هر ساله بخشی از گندم توسط کشاورزان برای خودمصرفی و بذر نگهداری می شود اما این میزان بیش از نیاز کشاورزان است بنابراین به نظر می رسد بخشی از گندم توسط دلالان و کشاورزان انبار شده  و با برای تامین نهاده های دامی به  مصرف دام ها می رسد.

  وی  علت اصلی کاهش خرید تضمینی گندم توسط دولت را پایین بودن قیمت خرید عنوان کرد و ادامه داد: زیرا دولت در سال زراعی 98 - 97  نرخ خرید تضمینی گندم را ابتدا یک هزارو 470 تومان تعیین کرد بعد نرخ را به 1600 تومان و در پایان به 1700 تومان رساند.

  رئیس بنیاد گندمکاران تصریح کرد: این درحالیست که نرخ منطقی خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری نیز بین 1850 تا 2000 تومان بود.

  وی توصیه کرد: کشاورزانی که گندم‌هایشان را در انبارها نگهداری می‌کنند،  برای جلوگیری از صدمات آفت‌های انباری هر چه سریعتر به مراکز خریدتضمینی گندم عرضه کنند تا متضرر نشوند.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۲۳
    • شماره ۲۲۱
    • بازار امروز ۲۲۰
    • بازار امروز ۲۱۹
    • شماره ۲۱۸ بازار امروز
    • شماره ۲۱۷
    • شماره ۲۱۶
    • شماره ۲۱۴
    • شماره ۲۱۳ بازار امروز
    آخرین بروزرسانی ۲۷ روز پیش
    آرشیو