عصر خودرو

مدیرعامل کارگزاری تأمین سرمایه نوین:

دلار نیمایی شرکت های بازار سرمایه، گزارش عملکرد ها را مثبت کرده است

عصر بازار- گزارش های شش ماهه شرکت ها با تاثیرپذیری صورت های مالی از تعدیل نرخ دلار نیمایی؛ غالبا امیدبخش و مثبت است و از این زاویه کاهش نرخ دلار تاثیر منفی بر بازارسرمایه ندارد.

دلار نیمایی شرکت های بازار سرمایه، گزارش عملکرد ها را مثبت کرده است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از سنا، علیرضا تاج بر، مدیرعامل کارگزاری تأمین سرمایه نوین در این خصوص بیان داشت: زمان اجرای سیاست های اقتصادی دولت مشخص نیست به همین دلیل نمی توان گفت که تغییرات بازار به دلیل تصمیم گیری در خصوص این سیاست ها است.

  وی ادامه داد: این روزها اقبال به سهام بزرگ و بنیادی کاهش یافته و به سمت سهم های کوچک بنیادی و غیربنیادی حرکت کرده است که علل مختلفی دارد.

  تاج بر در خصوص علل این حرکت سهامداران بیان داشت: از سال گذشته تا به حال قیمت سهام برخی از شرکت ها سه برابر شده است اما سهام شرکت های بزرگ بازار این افزایش نرخ را تجربه نکردند. این ثبات در قیمت سهم شرکت های بزرگ به دلیل حجم مبنای بالای آنها بوده است و به همین دلیل رشدی که سهم های دیگر دارند سهام این شرکت ها تجربه نمی کنند. اما بحث دیگر، مربوط به عرضه و تقاضا است که عرضه بالای حقوقی ها در این نمادها موجب شده است که تجربه رشدهای هیجانی را نداشته باشند.

  مدیرعامل شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین در این خصوص بیان داشت:

  در بازار سرمایه هنگامی که برخی از سهم ها با اقبال مواجه می شوند با عرضه های شدید حقوقی هم همراه می شوند و البته تا حدی طبیعی است اما به هر حال بسیاری از کسانی که به تازگی وارد بازار شده اند به دنبال کسب منفعت کوتاه مدت هستند و به این ترتیب به سمت سهام این شرکت ها نمی روند. این عده بیشتر به سمت سهام شرکت های کوچک با حجم مبنای یک یا کوچک تر را انتخاب می کنند و گاها دیده می شود سهام شرکت های کوچک بدون هیچ تحلیل بنیادی با استقبال از سوی سهامداران مواجه می شوند.

  وی ادامه داد: تورم شدیدی را بعد از افزایش نرخ ارز تجربه کردیم که بعضا شامل بازار سرمایه هم می شود اما بازار سرمایه در این مورد از بقیه بازارها عقب تر است و با توجه به شفافیت و نقدشوندگی که دارند و هزینه نگهداری که مانند بازار مسکن شامل حال آن نمی شود کمی از باقی بازارها در خصوص نرخ تورم عقب تر است.

  تاج بر افزود: حالا این تورم باید به بازار سرمایه تسری پیدا کند. نرخ دلار که در بسیاری از تحلیل ها 14 هزار تومان در نظر گرفته شده است هم اکنون با افت همراه شده است که به این ترتیب، تحلیل ها را بهم ریخته است. البته بازار باید به این نکته توجه کند که نرخ دلار سامانه نیما از 8 هزار دلار به 11 هزار دلار افزایش پیدا کرده است . بازار صرفا کاهش نرخ دلار آزاد را می بیند که از 14 هزار تومان به 11 هزار تومان رسیده است اما به این نکته توجه ندارد که عمده شرکت های بورسی در سامانه نیما دلار خود راخرید و فروش می کنند و از 8 هزار به 11 هزار تومان افزایش نرخ داشته اند.

  وی گفت: این افزایش به زودی در صورت های مالی شرکت ها منعکس می شود و با ارائه گزارش های شش ماهه ،میزان تولید و فروش شرکت ها و خیلی از موارد مالی شرکت ها روشن می شود .

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   دکه مطبوعات
   • بازار امروز ۲۲۳
   • شماره ۲۲۱
   • بازار امروز ۲۲۰
   • بازار امروز ۲۱۹
   • شماره ۲۱۸ بازار امروز
   • شماره ۲۱۷
   • شماره ۲۱۶
   • شماره ۲۱۴
   • شماره ۲۱۳ بازار امروز
   آخرین بروزرسانی ۲۵ روز پیش
   آرشیو