شورای جهانی طلا اعلام کرد

خرید طلا در بانک‌های مرکزی رکورد زد

عصر بازار- شورای جهانی طلا (WGC) اعلام کرد بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۱۳۶ تن طلا به ارزش ۷۰ میلیارد دلار به ذخایر خود اضافه کردند که بیشترین میزان از سال ۱۹۶۷ تاکنون است. این داده‌ها بر تغییر نگرش نسبت به طلا از دهه‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ تأکید می‌کند.

چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۲:۰۰

خرید طلا در بانک‌های مرکزی رکورد زد

به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، از زمان بحران مالی 2008 تا 2009، بانک‌های اروپایی فروش خود را متوقف کردند و تعداد فزاینده‌ای از اقتصادهای نوظهور مانند روسیه، ترکیه و هند خرید کردند.

بانک‌های مرکزی طلا را دوست دارند زیرا انتظار می‌رود ارزش خود را در زمان‌های بحرانی حفظ کند و برخلاف ارزها و اوراق قرضه، به هیچ جایی وابسته نیست. طلا همچنین بانک‌های مرکزی را قادر می‌سازد تا تنوع ایجاد کنند.

بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، خرید در طول همه‌گیری ویروس کرونا کاهش یافت اما در نیمه دوم سال 2022 سرعت گرفت و بانک‌های مرکزی بین جولای و دسامبر 862 تن خرید کردند.

بانک‌های ترکیه، چین، مصر و قطر اعلام کردند که سال گذشته طلا خریداری کرده‌اند. WGC گفت که حدود دو سوم طلای خریداری شده توسط بانک‌های مرکزی در سال گذشته به طور عمومی گزارش نشده است. بانک‌هایی که به طور مرتب اطلاعاتی در مورد تغییرات در ذخایر طلای خود منتشر نکرده‌اند، بانک‌های چین و روسیه هستند.

بر اساس گزارش رویترز، شورای جهانی طلا گفت که خرید بانک مرکزی در سال 2023 بعید است با سطح 2022 مطابقت داشته باشد. خریدهای بانک مرکزی کل تقاضای جهانی طلا را در سال گذشته به 4741 تن رساند که 18 درصد نسبت به سال 2021 افزایش یافته و بالاترین میزان از سال 2011 است.

برچسب ها

اقتصاد دنیاطلابانک مرکزی
مطالب مرتبط بیشتر
برگشت به بالا