چین نقطه روشن اقتصاد می‌شود

عصر بازار- سازمان ملل، چین را «نقطه روشن» نامیده است.

يکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۹:۰۰

چین نقطه روشن اقتصاد می‌شود

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایسنا، گزارش سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند که چین امسال با کنار گذاشتن قوانین کووید صفر و کاهش سیاست‌های پولی و مالی، از اقتصادهای غربی پیشی خواهد گرفت.

پیش‌بینی می‌شود که رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال 2023 پس از عملکرد ضعیف‌تر از حد انتظار در سال گذشته که به دلیل محدودیت‌های شدید متوقف شده بود، «متوسط» بهبود یابد.

بر اساس گزارش وضعیت اقتصادی و چشم‌انداز جهانی پیش‌بینی می‌شود که رشد تولید ناخالص داخلی پکن از سه درصد در سال گذشته به 4.8 درصد در سال 2023 افزایش یابد.

سازمان ملل انتظار دارد که بازگشایی اقتصاد چین «پردست‌انداز» باشد زیرا رشد اقتصادی احتمالا «پایین‌تر از نرخ پیش از بحران» 6 تا 6.5 درصد باقی خواهد ماند.

در همین حال، چشم‌انداز اتحادیه اروپا در سال 2023 به شدت بدتر شده است زیرا بحران انرژی و هزینه زندگی کشورهای عضو را در طول زمستان وارد یک رکود خفیف می‌کند.

این گزارش نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا تنها 0.2 درصد رشد خواهد کرد که نسبت به 3.3 درصد در سال 2022 به شدت کاهش خواهد یافت.

پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد ایالات‌متحده در سال 2023 تنها 0.4 درصد رشد کند، در حالی که رشد 1.8 درصد در سال 2022 برآورد شده است.

رشد کلی اقتصاد جهانی از سه درصد در سال 2022 به 1.9 درصد در سال 2023 کاهش خواهد یافت که یکی از پایین‌ترین نرخ‌ها در دهه‌های اخیر است.

این گزارش می‌گوید: «چشم‌انداز اقتصادی کوتاه‌مدت بسیار نامشخص باقی می‌ماند زیرا خطرات اقتصادی، مالی، ژئوپلیتیکی و زیست‌محیطی بی‌شماری وجود دارد، رشد جهانی در سال 2024 به‌طور متوسط به 2.7 درصد بهبود می‌یابد در صورتی که موارد مخالف اقتصاد کلان در سال آینده فروکش کنند».

پیش از این، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داده بود که در بحبوحه تورم بالا، انقباض پولی تهاجمی و ابهامات تشدید شده، کاهش شدید رشد اقتصاد جهانی در پیش است.

وی افزود که بسیاری از اقتصادها در معرض خطر سقوط به رکود هستند زیرا به سختی از شوک این همه‌گیری نجات یافته‌اند.

برچسب ها

بازار جهانیچین
مطالب مرتبط بیشتر
برگشت به بالا