برنجعصر خودرو

رقابت شدید عراق و عربستان بر سر مشتری نفتی قدیمی ایران

عصر بازار- عربستان سعودی و عراق که بزرگترین تولیدکنندگان اوپک هستند، با یکدیگر برای برتری در بازار نفت هند که سومین واردکننده بزرگ نفت در جهان است، رقابت می‌کنند.

رقابت شدید عراق و عربستان بر سر مشتری نفتی قدیمی ایران
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از ایسنا، آمار شرکت کپلر نشان داد که عربستان سعودی در آوریل 1.084 میلیون بشکه در روز به هند صادر کرد و عراق را که 760 هزار بشکه در روز صادرات داشت، مغلوب کرد و به جایگاه صادرکننده شماره یک نفت به هند دست یافت. عراق از سال 2017 پس از تحریم نفت ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا، به صادرکننده بزرگ نفت به هند تبدیل شد. این کشور در مارس 969 هزار بشکه در روز و  عربستان سعودی 716 هزار بشکه در روز نفت به هند صادر کرده بود.

  ثامر غضبان، وزیر نفت سابق عراق در آوریل گفته بود که این کشور برای عرضه نفت به هند به دلیل قرنطینه و تقاضای کمتر از سوی این کشور دچار مشکل شده است.

  به گفته تام کنیسون، تحلیلگر نفتی خاورمیانه در شرکت FGE Energy، شرکت بازاریابی نفت دولتی عراق (سومو) ناچار خواهد بود قیمت فروش نفت سبک و سنگین بصره در ژوئن به مقصد آسیا را به میزان کمتری از قیمتهای فروش عربستان سعودی عرضه کند. همچنین پالایشگاههای هندی ممکن است بین 50 تا 70 درصد از نفتی که بر اساس قراردادشان قرار بود در ژوئن دریافت کنند را تحویل بگیرند که به معنای دشوارتر شدن رقابت میان دو صادرکننده خاورمیانه ای خواهد بود.

  شرکت سومو قیمت فروش رسمی نفت برای تحویل در آوریل به مقصد آسیا را در رقابت با کاهش قیمت نفت عربستان سعودی، کاهش داد.

  عربستان سعودی تلاش کرده است برتری خود در بازار هند را با مجموعه قراردادهایی نظیر توافق اولیه برای خرید 20 درصد سهام در کسب و کار نفت و مواد شیمیایی شرکت ریلاینس اینداستریز و ساخت یک پالایشگاه به ظرفیت 1.2 میلیون بشکه در روز با شراکت شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) دوباره کسب کند.

  اچ پی اس آهوجا، مدیرعامل شرکت ذخایر نفت استراتژیک هند در مصاحبه ای در 21 آوریل به پایگاه "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفته بود: هند به منظور بهره بردن از قیمتهای ارزان نفت و کاهش هزینه واردات به دنبال واردات محموله‌های نفت از خاورمیانه به منظور پر کردن سریعتر ذخایر نفت استراتژیک تا حداکثر ظرفیت ممکن است.

  شرکت ادنوک هم در حال ذخیره کردن نفت در تاسیسات ذخیره سازی زیرزمینی مانگالور است و در سال 2018 توافقی را برای ذخیره سازی نفت در پادور امضا کرد.

  بر اساس گزارش پلاتس، اگرچه عراق از طریق صادرات نفت سنگین بصره که در میان پالایشگاههای هندی پرطرفدار است، توانسته است سهم خود در بازار هند را افزایش دهد اما همچنان باید اقدامات بیشتری را برای جلب توجه خریداران هندی انجام دهد.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۴۱
    • بازار امروز ۲۴۰
    • بازار امروز ۲۳۹
    • بازار امروز ۲۳۸
    • بازار امروز ۲۳۷
    • بازار امروز ۲۳۶
    • بازار امروز ۲۳۵
    • بازار امروز ۲۳۴
    • بازار امروز ۲۳۳
    آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
    آرشیو