عصر خودرو

عرضه‌های اولیه امسال بازار سهام در یک نگاه

عصر بازار- از ابتدای امسال تاکنون چهار عرضه اولیه مربوط به شرکت‌های سرمایه‌گذاری صبا تأمین، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، شیر پاستوریزه پگاه گیلان و مجتمع صنایع لاستیک یزد در بورس و فرابورس انجام شده است.

عرضه‌های اولیه امسال بازار سهام در یک نگاه
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایبنا، یکی از مواردی که برای سرمایه‌گذاران بازار سهام بویژه افرادی که به تازگی وارد این بازار شده‌اند از جذابیت برخوردار است، عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس است. آن هم به این دلیل که این عرضه‌ها در بیشتر مواقع برای سرمایه‌گذاران سودآور است.

  عرضه اولیه سهام یا به عبارت دیگر (initial public offering (ipo به معنای عرضه عمومی اولیه است که اصطلاحا به آن عرضه اولیه گفته می‌شود. به بیانی دیگر هنگامی که سهام شرکتی برای اولین بار در بورس عرضه می‌گردد به روز اول عرضه سهام اصطلاحا عرضه اولیه گفته می‌شود.

  از این رو با توجه به سودآوری عرضه‌های اولیه و نیز استقبال چشمگیر معامله‌گران از این عرضه‌ها از چند سال گذشته روش جدیدی با نام بوک بیلدینگ در این بازار برای عرضه‌های اولیه استفاده می‌شود که مهمترین مزیت این روش امکان ثبت سفارش به قیمت‌های متفاوت است. ضمن این که هر سفارش با توجه به حداکثر حجم مشخص شده در قیمتی که خریدار تعیین می‌کند در سامانه معاملات ثبت خواهد شد و در تخصیص سهام بی‌عدالتی ایجاد نخواهد شد.

  همچنین در روش بوک بیلدینگ هر خریدار با توجه به تحلیل و بررسی‌های خود، درخواست خرید سهام را در ساعتی مشخص که از قبل ناظر بازار اعلام و در سیستم معاملاتی ثبت می‌کند.

  در ادامه نگاهی داریم به جزئیات عرضه‌های اولیه صورت گرفته در بورس و فرابورس از ابتدای امسال تاکنون:

  1. عرضه اولیه تعداد یک میلیارد و 500 میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری صبا تأمین در روز 20 فروردین با نماد معاملاتی "صبا" در فرابورس ایران، با مشارکت یک میلیون و 930 هزار و 838 کد معاملاتی و کشف قمیت 1200 تومانی برای هر سهم این شرکت.
  2. عرضه اولیه تعداد 8 میلیارد سهم شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در روز 27 فروردین با نماد معاملاتی "شستا" در بورس تهران، با مشارکت 2 میلیون و 60 هزار کد معاملاتی و کشف قیمت 860 تومانی برای هر سهم این شرکت.
  3. عرضه اولیه تعداد 34 میلیون سهم شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان در روز 10 اردیبهشت با نماد معاملاتی "غگیلا" در فرابورس ایران، با مشارکت 2 میلیون و 386 هزار کد معاملاتی و کشف قیمت 12507 ریالی برای هر سهم این شرکت.
  4. عرضه اولیه 510میلیون سهم شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد در روز 31 اردیبهشت با نماد معاملاتی "پیزد" در فرابورس ایران، با مشارکت 3 میلیون 123 هزار و 208 کد معاملاتی و کشف قیمت 40353ریال برای هر سهم این شرکت.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۲۷
    • بازار امروز ۲۲۶
    • بازار امروز ۲۲۵
    • بازار امروز ۲۲۴
    • بازار امروز ۲۲۳
    • شماره ۲۲۱
    • بازار امروز ۲۲۰
    • بازار امروز ۲۱۹
    • شماره ۲۱۸ بازار امروز
    آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
    آرشیو