مدیران خودروعصر خودرو

بورس تهران به اوج تاریخ رسید

عصر بازار- پس از روزها رشد مداومِ قیمت سهام در بورس تهران که یکی از عوامل مهمش قیمت ارز است، امروز نماگر اصلی بازار سرمایه کانال تاریخی ۱۹۵ هزار واحدی را پشت سر گذاشت و وارد کانال ۱۹۶ هزار واحدی شد؛ به این ترتیب ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ به عنوان روز تاریخی بازار سرمایه ایران به ثبت رسید.

بورس تهران به اوج تاریخ رسید
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، سال 1397 شاید برای همیشه در تاریخ بازار سرمایه سالی خاص باشد. در این سال نماگر اصلی بورس همگام با رشد مداوم و لجام گسیخته قیمت ارزهای خارجی رشد کرد و با کانال شکنی‌های مداوم توانست برای اولین بار در نهم مهر ماه وارد کانال 195 هزار واحدی شود. اما از آن روز به بعد این شاخص رو به کاهش رفت و در محدوده 150 تا 160 هزار تایی نوسان داشت.

  این فراز و فرودها پول‌های خوبی را به جیب حرفه‌ای‌های بازار برد. از ابتدای امسال نیز بازار ارز شاهد رشد آرامی بود و قیمت سهم‌ها در بورس تهران نیز هم‌پای آن رشد کرده است؛ به طوری که از ابتدای سال تا به امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی فقط یک روز کاری اندکی افت را شاهد بوده است.

  به این ترتیب امروز نیز برای اهالی بازار سرمایه روز تاریخی رقم خورد و شاخص کل توانست برای اولین بار رکورد نهم مهر ماه 1397 را بشکند و وارد ترازی جدید شود.

  رکوردی که برای اقتصاد ایران نشان از شمشیری دو لبه دارد؛ رکودی که با آن کارنامه بورس را در سرمایه‌گذاری قوی‌تر نشان می‌دهد اما نشان از وضعیت خوب اقتصاد ندارد، بلکه حاصل رشد قیمت ارزهای خارجی طی مدت‌های گذشته است. رشدی که هر چند که شیرینی‌اش به کام اهالی حرفه‌ای بازار می‌نشیند و می‌تواند سرمایه‌های خرد را بیشتر به بازار سهام بکشاند اما از دیدگاهی باعث افتخار نیست، چرا که این رشد به دلیل افزایش تولید و رونق اقتصادی نبوده بلکه به دلیل تضعیف ارزش پول ملی طی ماه‌های گذشته رخ داده است.

  امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران 882 واحد رشد کرد و به رقم 196 هزار و 84 واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با 252 واحد رشد رقم 39 هزار و 112 واحدی را تجربه کرد.

  شاخص آزاد شناور با 1058 واحد افزایش تا رقم 221 هزار و 494 واحدی بالا رفت و شاخص بازار اول با رشد 1076 واحدی به رقم 146 هزار و 501 رسید اما شاخص بازار دوم با 248 واحد کاهش تا رقم 380 هزار و 801 پایین رفت.

  در معاملات دومین روز کاری این هفته نماد معاملاتی شرکت توسعه معادن و فلزات به تنهایی 383 واحد به شاخص‌های بازار سرمایه کمک کرد. پس از این نماد، نماد شرکت‌های گسترش نفت و گاز پارسیان، گروه مپنا و پالایش نفت بندر عباس هر کدام به ترتیب 192، 133 و 85 واحد تأثیر افزاینده روی شاخص‌های بازار داشتند.

  در طرف مقابل، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران، بانک ملت و فولاد مبارکه اصفهان هر کدام به ترتیب 106، 76، 54 و 50 واحد نقش کاهنده روی نوسانات شاخص‌های بازار داشتند. در معاملات امروز گروه استخراج کانه‌های فلزی عمدتاً با رشد ملایمی همراه شدند، البته نماد توسعه معادن و فلزات که به تازگی مجمع عمومی فوق‌العاده‌اش برگزار شد امروز بدون محدودیت نوسان قیمت بازگشایی شد و توانست در قیمت پایانی بیش از 9 درصد رشد را تجربه کند.

  در عین حال در گروه محصولات شیمیایی بیشتر سهم‌ها با افت آرامی مواجه شدند. در این گروه که از پر معامله‌ترین گروه‌ها در بازار امروز بود حجم معاملات به 250 میلیون سهم و اوراق مالی رسید و ارزش آن رقم 109 میلیارد تومان را پشت سر گذاشت.

  نفتی‌ها امروز عمدتاً کمتر از دو درصد نوسان قیمت را تجربه کردند. در این گروه 46 میلیون سهم به ارزش حدود 46 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت اما در عین حال در گروه خودرو و ساخت قطعات تعداد زیادی از نمادها با رشد کم شتاب قیمت‌ها روبرو شدند. در این گروه 512 میلیون سهم به ارزش حدود 87 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

  ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم 946 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات کل رقم دو میلیارد و 800 میلیون سهم و اوراق مالی را رد کرد. همچنین تعداد معاملات تا رقم 267 هزار و 570 بالا رفت.

  آیفکس نیز با 21.21 واحد کاهش تا رقم 2451 واحدی پایین رفت و ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم 485 میلیارد تومان رسید. حجم معاملات این بازار نیز عدد یک میلیارد سهم و اوراق مالی را پشت سر گذاشت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز ۱۵۳
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو