مدیران خودروعصر خودرو

بررسی ۹ ماه فعالیت صنعت دارو در سال ۹۷ نشان داد:

۳ فصل کارنامه مثبت برای دارویی های بورس

عصر بازار- شرکت های دارویی پس از پشت سرگذاشتن چالش های تامین مالی در ۲ سال اخیر، سال ۹۷ را با توان بیشتری کلید زدند. وصول بخشی از مطالبات این شرکت ها توسط دولت و افزایش قیمت بسیاری از داروها از مهمترین خبرهای این گروه در این مدت بود. گزارش های ۹ ماهه منتشر شده دارویی ها و تعدیلات مثبت چشمگیر برخی شرکت ها، موضوع مهمی است که از توجه ویژه سهامداران به این صنعت حکایت دارد.

۳ فصل کارنامه مثبت برای دارویی های بورس
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، صنعت دارو با 29 شرکت فعال در بورس تهران یکی از مهمترین گروه های بازار سهام به شمار می رود. ارزش بازار این گروه در حدود 170 هزار و 230 میلیارد تومان است که 2.7 درصد از ارزش کل بورس تهران را شامل می شود.

  این گروه مهم بورسی همواره به عنوان صنعتی امن و کم ریسک برای سرمایه گذاری معروف بوده است. با این وجود طی دو سال اخیر و با اجرای طرح سلامت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالی، این شرکت ها در تامین مالی با مشکلاتی مواجه شدند. افزایش بدهی دولت به این شرکت ها علاوه بر اینکه تامین مالی آن ها را با چالش همراه کرد، باعث شد تا دوره وصول مطالبات آن ها افزایش یابد.

  97 ؛ سال خوش یمن دارویی ها

  بررسی روند قیمت سهام این شرکت ها از ابتدای سال، اقبال مثبت نمادهای دارویی میان سهامداران را نشان می دهد، به نحوی که بسیاری از سهامداران در سمت خرید تحرک بیشتری از خود نشان دادند. بر اساس آمارها نیز از ابتدای سال جاری تا کنون شاخص صنعت مواد دارویی رشد 56 درصدی داشته و از رقم 8هزار و 251 به 12 هزار و 895 رسیده است.

  در زمینه رشد قیمت سهام شرکت های دارویی دلایل زیادی بیان می شود که از آن جمله می توان به وصول بخشی از مطالبات آن ها از دولت، رشد قیمت بسیاری از داروها و تخصیص ارز دولتی برای این شرکت ها اشاره کرد.

  طی چند ماه اخیر و در جلسه ای میان سران سه قوه، مقرر شد تا مطالبات این شرکتها پرداخت شود. به این ترتیب در اوایل مهرماه سال جاری سران قوا کمک 500 میلیون دلاری به صنعت دارو را تصویب کردند. در این خصوص طی چند هفته گذشته رییس صندوق توسعه ملی از پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی خبر داد. به گفته متولیان از این رقم 2 هزار میلیارد تومان سهم دارو و 2 هزار میلیارد تومان سهم تجهیزات پزشکی است و مابقی آن که بر اساس نرخ روز ارز محاسبه می شود در حوزه خدمات سلامت هزینه می شود.

  از سوی دیگر با توجه به رشد نرخ تورم در ماه های اخیر و رشد نرخ ارز، این شرکت ها مشمول افزایش رشد قیمتی قرار گرفتند. بر اساس آماری که وزیر بهداشت وقت اعلام کرد میانگین افزایش قیمت دارو بین 9 تا 12 درصد بوده است. به گفته قاضی زاده هاشمی این رشد قیمتی شامل تمامی داروها نبود، با این وجود برخی دیگر از دارو ها تا 50 درصد رشد قیمتی داشتند.

  9ماهه های طلایی برای دارویی ها

  با تمام این تفاسیر واکاوی عملکرد مالی 9 ماهه بسیاری از شرکت های دارویی حاکی از سودآوری و خروج از زیان بسیاری از آنهاست. به گفته بسیاری از کارشناسان این صنعت، با توجه به میانگین نسبت قیمت به درآمد 4 برای دارویی ها، شرایط برای رشد تقاضا در این نمادها در سال آینده دور از ذهن نیست و پیش بینی می شود با توجه به بهبود پایه های بنیادی شرایط برای رشد قیمتی بیشتر فراهم باشد.

  در این بخش عملکرد مالی سه شرکت مهم این صنعت که درصد تعدیل مثبت قابل توجهی طی 9 ماهه اخیر داشته اند، بررسی شده است. لازم به ذکر است مهمترین دلایل رشد قیمتی این شرکت ها معطوف به رشد مبلغ فروش و حاشیه سود عملیاتی بوده است. 

  داروسازی کوثر

  همانطور که پیش تر اشاره شد میزان سودآوری شرکت های دارویی طی 9 ماهه ابتدایی سال قابل توجه ارزیابی شده است. در این بین، شرکت داروسازی کوثر با ثبت رشد 1920 درصدی سود هر سهم توانست کارنامه بسیار موفقی از خود به جای بگذارد.

  سرمایه این شرکت حدود 540 میلیارد ریال بوده و طی دوره مزبور مبلغ 101 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده است. بر اساس آمارها این شرکت در این مدت بیش از 60 درصد رشد فروش نسبت به مدت مشابه در سال قبل داشته است. از مهمترین تحولات اخیر این شرکت می توان به تولید داروهای کلیوی از شهریور ماه سال جاری اشاره کرد. داروی پارکینسون لووپارکین (مادوپار ایرانی) و عرضه داروی پتاسیم کلراید 600 میلی‌گرم، 2 دارویی هستند که به تازگی توسط این شرکت تولید می شوند.

  عمده داروهای تولیدی این شرکت آنتی بیوتیک های خوراکی هستند. با این وجود با توجه به درجه کیفی بالای بسیاری از محصولات، صادرات نیز نقش مهمی در صورت های مالی این شرکت دارد.

  شیرین دارو

  شیرین دارو یکی از شرکت های مهم دارویی میان سهامداران طی یکسال اخیر بود. رشد قیمتی خیره کننده در این سهم باعث شد در بسیاری از روزها معاملاتی سال 97، " مورد توجه سهامداران باشد.

  "دشیری" در 9 ماهه ابتدای سال رشد قیمتی 240 درصدی داشته است و از رقم هزار و 44 تومان به سه هزار و 544 تومان رسیده است. شرکت شیرین دارو تولید کننده پودر و عصاره شیرین بیان است.

  نماد "دشیری" با ارزش بازاری در محدوده 188 میلیارد تومان، تولید و فروشی در سطح هزار و 200 تن در سال دارد. این شرکت در دوره 9 ماهه توانست 932 درصد تعدیل مثبت در سود هر سهم داشته باشد. فروش این شرکت در سه گزارش فصلی منتشر شده، رقم های قابل توجهی را نشان می دهد. بر همین اساس "دشیری" در طی مدت مزبور نسبت به مدت مشابه در سال قبل 162 درصد رشد در میزان فروش داشته و سایر درآمدهای عملیاتی نیز هزار و 700 درصد افزایش داشته است.

  این شرکت در پاییز به اندازه 6 ماه نخست سود ناخالص عملیاتی کسب کرده است. در شش ماه نخست سود تسعیر ارز شناسایی کرد و به همین سبب 6161 ریال سودآوری داشت، با این وجود کاهش قیمت ارز و ثبات آن در روند معاملاتی این سهم نقش مهمی داشته است. بر اساس آمارها، مجموع EPS محقق شده در 9 ماهه 739 تومان است.

  داروسازی اکسیر

  از دیگر شرکت های موفق این دوره داروسازی اکسیر است که طی 9 ماهه اخیر 171 درصد تعدیل مثبت در هر سهم داشته است. شرکت داروسازی اکسیر در زمینه تولیدات چندین نوع دارو به ویژه انسولین و آمپول های مرتبط با آن فعالیت می‌کند.

  اکسیر در سال جاری بدهی بانکی خود را 10 درصد کاهش داده و اندکی از مطالبات نیز کاهش یافته است. "دلر" در 6 ماه نخست سال جاری،  772 میلیارد ریال سود عملیاتی به ثبت رساند، که 56 درصد بیشتر از مدت مشابه درسال 96 بود.

  در بررسی روند 9 ماهه نیز این شرکت هزار و 267 میلیارد ریال سود عملیاتی دارد که 66 درصد از 9 ماهه 96 بیشتر است. به طور کلی عمده سودآوری این شرکت مربوط به رشد مبلغ فروش و درصد حاشیه سود عملیاتی بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی