مدیران خودروعصر خودرو

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی خبر داد:

عرضه ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق منفعت هواپیمایی ماهان به زودی

عصر بازار- مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی از پذیره‌نویسی ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق منفعت شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند در بازار سرمایه خبر داد و گفت: به زودی اوراق منفعت یکصد میلیارد تومانی هواپیمای ماهان نیز در بازار سهام عرضه می‌شود.

عرضه ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق منفعت هواپیمایی ماهان به زودی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از فارس، غلامرضا ابوترابی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی، پیرامون پذیره‌نویسی 1000 میلیارد تومانی نخستین اوراق منفعت نفتی در فرابورس گفت: شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند به منظور ‌بهره‌برداری و خرید منافع حاصل از ‌توسعه 11 حلقه چاه نفت، درخواست انتشار اوراق منفعت به ارزش 1000 میلیارد تومان را از طریق شرکت تامین سرمایه تمدن به سازمان بورس ارسال کرده بود که پس از بررسی مستندات، موافقت اصولی برای انتشار 1000 میلیارد تومان اوراق منفعت این شرکت با نرخ سود سالانه 19 درصدی از طریق شرکت واسط مالی مهر، صادر شده است.

  وی با بیان این‌که سررسید این اوراق سه ساله و ضامن ‌بازپرداخت مبلغ اصل این اوراق شرکت ملی نفت ایران اعلام شده است، گفت: ضامن پرداخت سود اوراق منفعت «اروند» نیز صندوق‌های بازنشستگی پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت تعیین شده‌اند.

  ‌این مقام مسئول از تشکیل کنسرسیومی متشکل از 7 شرکت تأمین سرمایه به منظور بازارگردانی و متعهد پذیره‌نویسی این اوراق سخن گفت و افزود: اوراق منفعت برخلاف سایر اوراق بازار بدهی فقط منافع حاصل از دارایی به‌نوعی پیش‌فروش می‌شود. در این روش برخی از شرکت‌ها که امکان انتقال یک‌سری از دارایی‌های فیزیکی را ندارند و یا ‌برخی از دارایی‌های آنها در ترهین بانک‌ها و مؤسسات مالی به منظور اخذ تسهیلات گذاشته شده است، ‌اقدام به انتشار اوراق منفعت بر روی منافع ‌حاصل از دارایی‌ها می‌کنند. از این‌رو هیچ نقل و انتقالی برای دارایی فیزیکی رخ نمی‌دهد.

  ابوترابی در برابر این پرسش که آیا شرکت توسعه نفت و گاز صبااروند با توجه به سرمایه 10 میلیارد تومانی قادر به پاسخگویی در برابر تعهدات 1000 میلیارد تومانی اوراق منفعت درخواستی خود خواهد بود،‌ پاسخ داد: به دلیل ضمانت اصل این اوراق از سوی شرکت ملی نفت و همچنین ضمانت سود اوراق از سوی صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و ارائه وکالت بلاعزل به شرکت مدیریت دارایی‌ مرکزی بابت دسترسی به حساب‌های بانکی آنها در صورت نکول و یا عدم ‌تسویه تعهدات، ‌موضوع پذیره‌نویسی اوراق منفعت شرکت مذکور مورد تأیید سازمان بورس قرار گرفته است. در عین حال کارکرد شرکت صبااروند نیز به‌نوعی مشابه یک شرکت واسط مالی برای شرکت نفت عمل می‌کند.

  مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی از صدور مجوز برای انتشار یکصد میلیارد تومان اوراق منفعت شرکت هواپیمایی ماهان نیز خبر داد و گفت: موافقت اصولی برای انتشار این اوراق در سال گذشته صادر شده و در حال حاضر مستندات این شرکت هواپیمایی در مدیریت دارایی مرکزی در مراحل بررسی قرار دارد که در صورت صدور مجوز نهایی این اوراق نیز در فرابورس پذیره‌نویسی خواهد شد.

  وی از صدور 9 موافقت‌نامه اصولی قطعی برای انتشار انواع اوراق اجاره، صکوک و اوراق رهنی از سوی سازمان بورس، خبر داد و گفت: مجوز انتشار 200 میلیارد تومانی اوراق رهنی شرکت کرمان موتورز از سازمان بورس دریافت شده و هم اکنون در حال بررسی مستندات است.

  این مقام مسئول با اشاره به پیشینه انتشار ابزارهای نوین اسلامی و آغاز به کارگیری آنها از سال 90 عنوان کرد: در حالی که بسیاری از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی اخذ تسهیلات از شبکه بانکی و یا تسهیلات از مجاری غیرقانونی را تنها راه تأمین مالی می‌دانند، اما ابزارهای نوین مالی اسلامی مختلف در بازار سهام می‌تواند گره‌گشای مشکلات بزرگ این شرکت‌ها باشد.

  ابوترابی افزود: شرکت‌های خصوصی و حتی بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌توانند با مراجعه به شرکت‌های تأمین سرمایه سازمان بورس و آشنایی با خدمات متنوع مالی این بانک‌های سرمایه‌گذاری با انواع ابزارهای مالی آشنا شوند. در حال حاضر در بازار بدهی کشور انواع ابزارهای مالی ازجمله صکوک، اوراق اجاره، اوراق منفعت، اوراق وکالت‌، اوراق استصناع، اوراق مرابحه و اوراق رهنی و سایر ابزارهای مالی قابل انتشار دارند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی